Çağdaş Bir Klasik “Göl-Kuğu Gölü’ne İthafen”

 

1993 yılından bu yana topluluğun sanat yönetmenliğini üstelenen koreograf Jean–Christophe Maillot’un klasik repertuvarın başyapıtlarından Kuğu Gölü’ne heyecan verici çağdaş bir yorum getirdiği “GÖL – Kuğu Gölü’ne İthafen” İstanbulluların karşına çıkmaya hazırlanıyor. “GÖL – Kuğu Gölü’ne İthafen”, 16 Mayıs Salı ve 17 Mayıs Çarşamba akşamları saat 20.00’de Zorlu PSM Ana Tiyatro’da izleyiciyle buluşacak.

Dansı tiyatroyla birleştirirken sanatın tüm alanlarından beslenen yönetmen ve koreograf Jean-Christophe Maillot ve Fransa’nın en önemli edebiyat ödüllerinden Goncourt Akademisi Ödülü’nün sahibi yazar Jean Rouaud’nun işbirliğiyle hayata geçen prodüksiyon, Çaykovksi’nin başyapıtına yepyeni bir yaklaşım getiriyor.

“GÖL – Kuğu Gölü’ne İthafen”de, Siegfried ve Odette’in zamana meydan okuyan hikâyesi, çarpıcı sahne tasarımı ve kostümlerle büyüleyici bir deneyime dönüşüyor.

Çağdaş bir klasiğin tüm özelliklerini barındıran “GÖL – Kuğu Gölü’ne İthafen”de duyguları, ihtiraslarla yoğurarak katmanlaştıran Maillot ortaya bir başyapıt çıkarıyor. Gösterinin sahne tasarımı, ışık ve karanlıkla oynayarak düşlerin gerçeğe dönüştüğü bir dünya yaratan görsel yönetmen Ernest Pignon-Ernest tarafından hazırlandı. Philipe Guillotel’in klasik ve güncel öğeleri kullanarak hazırladığı kostümler ise eseri tamamlıyor.