2017 Attilâ İlhan Roman Ödülü Hikmet Hükümenoğlu’nun Oldu

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı’nın  düzenlediği Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri sahiplerini buldu.  Tüyap İstanbul Kitap Fuarı’nda düzenlenen törende Hikmet Hükümenoğlu’na ödülünü Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin  onursal başkanı Doğan Hızlan verdi.

Törende  Seçici Kurul’un oy birliğiyle verdiği kararı okuyan Doğan Hızlan şunları söyledi: “Seçici Kurul, Hikmet Hükümenoğlu’nun ‘Körburun’ adlı romanını çok güçlü zaman ve mekân duygularıyla gerçekliği sağlanan hayalî bir adada, Türkiye’nin üç kuşağını kederi ve mizahıyla, siyasi darbelerin birbirini tekrarlayan yıkıcı etkilerini göz ardı etmeden öykülerken,  yanı sıra; bir insanın çocukluktan kötülüğe evrilen yetişkinlik yolundaki dramatik değişimini, o tiplemede söz konusu olabilecek abartmanın tuzaklarına düşmeden, kalabalık kahramanlardan bir tekinin bile özgün karakterlerini ihmal etmeden yansıtabilmesiyle ödüle değer bulmuştur.”

Hikmet  Hükümenoğlu ise yaptığı konuşmada , “Körburun benim beşinci romanım ama daha önceki romanlarımda olmayan bir bağ var aramızda. Benim özel dünyamda çok önemli bir yeri var. Bu roman, Attilâ İlhan’ın adını taşıyan bu değerli ödüle layık görüldüğü için çok mutluyum.” dedi. Attilâ Edebiyat Ödülleri,  Attilâ İlhan’ın her eserinde yansımaları bulunan “ulusal kültür bileşimini gerçekleştirme” misyonuna layık olacak eserlerin desteklenmesini hedefliyor.

HİKMET HÜKÜMENOĞLU1971’de İstanbul’da doğdu. Kar Kuyusu (2005) Küçük Yalanlar Kitabı (2007), 47 Numaralı Kamara (2010) ve 04:00 (2012) isimli romanları yayımlandı.