Denizkızı Olmak…

kitap kapağı

Değerli kadın okurlar; alıştığınız dünyanın uzağında bir yolculuğa çıkmaya hazırlanın… Sizi içinizdeki özgürlüğü bulmak adına keşfe çıkaracak “Denizkızı Olmak Çok Önemlidir” 1 Haziran itibari ile raflarda…

Bitirdikten sonra derin bir huzura kavuşturmayı amaçlayan bu renkli kitap, yetişkinlerin hayat karmaşasında göz ardı ettiklerini vurguluyor… Günümüz dünyasını bir çocuğun gözü ile inceleyen ‘Deniz Kızı Olmak Çok Önemlidir’, özümüzün kaynağı olan basit, naif ve yalın hayata bizi geri döndürüyor. İçsel özgürlüğünü bulmaları için yetişkinleri düşünmeye teşvik ediyor. Bir çocuğun derin ve büyülü dünyasında yaşadıklarının, ne kadar ilham dolu olabileceğini hatırlatıyor. Bizi varoluşumuzun bir adım ötesine götürüyor.

Sahra’nın dünyası aslında sizin dünyanız… Her satırında kendinizden bir parça bulacağınız bu hikaye, okuyucuyu kendi içindeki uzun zamandır kapısını bile aralamadığı diyarlara götürüyor. Yazar Gözde Baytan kitabını şu sözlerle anlatıyor; “Bu kitap, yetişkin dünyasıyla tanışınca içlerindeki büyülü kapıyı sıkı sıkı kapatanlara o kapının ardındaki gerçekleri yeniden hatırlatmayı amaçlıyor. Ne kadar derin, büyülü ve boyutsuz olduğumuzu bir çocuk naifliği ve bilgeliği aracılığıyla yeniden hatırlatıyor. En basit haliyle anlatmak gerekirse; içinde yaşadığımız sistemi bir çocuk gözüyle yeniden inceliyor. Sınırlandırılmış bir alandan bizi alarak limitsiz, özgür gerçeklere götüren ve kendimize yolculuk yaptığımız bu kitap, aslında ne kadar geniş ve boyutsuz olduğumuzu keşfetmenin kendimize yakınlaşmamızdan geçtiğini söylüyor.”

Morpa Kültür Yayınları’ndan çıkan kitabın kapak illüstrasyonu sanatçı Reysi Kamhi Mitrani, iç çizimleri ise Journey Art Making Sharing bünyesindeki 13 yaşındaki iki sanatçı Nancy Saranga ile Alida Kohen’e ait.