Dokunmadan’a Yılın Telif Kitabı Ödülü!

Nermin Yıldırım’ın çok ilgi gören, hep kitap logolu kitabı Dokunmadan, Dünya Kitap tarafından verilen “Yılın En İyileri Ödülleri”nde Yılın Telif Kitabı Ödülü’ne layık görüldü.

27 yaşına basan Dünya Kitap Dergisi tarafından 25 yıldır verilen “Yılın En İyileri Ödülleri”nin 2017 yılı sahipleri belli oldu. Başar Başarır, Doğan Hızlan, Faruk Şüyün, Murat Meriç, Yadigâr ve Kasım Eğit, Yekta Kopan ve Dünya Kitap Temsilcisi’nden oluşan seçici kurul, “Ayın Kitabı” olarak belirlediği 23’ü telif, 24’ü çeviri 47 kitap arasından kısa listeye kalan 10 kitabı değerlendirdi. Edebiyatımızın usta kalemlerinden Nermin Yıldırım’ın hep kitap’tan çıkan ve büyük ilgi gören Dokunmadan adlı romanı, Yılın Telif Kitabı Ödülü’ne layık görüldü.

Nermin Yıldırım, Dokunmadanda mizahi üslubu, duyarlı dili ve kurgusal ustalığıyla okuyucuyu, kahramanın hayatı sorguladığı, değişimi yaşadığı ve belki de aşka rastladığı sürükleyici bir yolculuğa çıkarıyor. Yıldırım, Dokunmadan’ın ardından, Unutma Beni Apartmanı ve Rüyalar Anlatılmaz romanlarını da hep kitap logosuyla yeniden okurlarına ulaştırdı.

DOKUNMADAN HAKKINDA

Adalet 29 yaşında genç bir kadın. Hayata ve insanlara dokunmadan, ne mutlu ne mutsuz, öylesine yaşayıp gitmektedir. Ta ki doktoru, ölümcül bir hastalığa yakalandığını söyleyene kadar… Ama yeni tedavi yöntemleri denenecektir elbet ve her zaman bir umut vardır. Kendini her şey için suçlamaya hazır bir yapısı olan Adalet hastalığı için de kendini suçlar, hayatını didik didik eder, ilk günahını, masumiyetini kaybettiği ilk gerçek suçunu, o ilk kötülüğünü bulmaya çalışır. Bulur da. Beş yaşındayken, farklı olduğu için hep dışlanan mahalle arkadaşı Mahsun’un oyuncak ayısına cebren el koymuştur. Ve ne yazık ki yaptığı bu kötülüğü telafi edecek zamanı yoktur. Ama belki de var mıdır? Adalet, Mahsun’u, babaannesinin deyişiyle “masum”u, bulmak için çıktığı maceralı yolculukta kendisini de, içinde yaşadığı ülkeyi de yeni baştan tanıyacaktır. Geniş bir okur kitlesinin takip ettiği Nermin Yıldırım beşinci romanı Dokunmadan’da okuru, kahramanın hayatı sorguladığı, değişimi yaşadığı ve belki de aşka rastladığı sürükleyici bir yolculuğa çıkarıyor.

NERMİN YILDIRIM HAKKINDA

Nermin Yıldırım Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın Yayın Bölümü’nden mezun oldu. Çeşitli gazete ve dergilerde muhabir, editör ve köşe yazarı olarak çalıştı. İlk romanı Unutma Beni Apartmanı 2011 senesinde (Doğan Kitap – hep kitap, 2017) yayımlandı. Onu Rüyalar Anlatılmaz (Doğan Kitap, 2012 – hep kitap, 2017), Saklı Bahçeler Haritası (Doğan Kitap, 2013) ve Unutma Dersleri (Doğan Kitap, 2015) izledi. Romanları Sırpça, Bulgarca, Çince, Arapça, Fransızca, Lehçe, Azericeye çevrilen Yıldırım, uluslararası yazar programlarına konuk olarak, 2013 kışını Köln Kültür Vakfı’nın davetiyle Köln’de, 2015 sonbaharını Şanghay Yazarlar Derneği’nin davetiyle Çin’in Şanghay kentinde geçirdi. Kadınlar Arasında (Metis) adlı Murathan Mungan öykü seçkisinde “Narin Ben Geldim”, Kar İzleri Örttü (Kırmızı Kedi) adlı öykü seçkisinde “Kırmızı Kar”, Güçoburlar (Doğan Kitap) adlı öykü seçkisinde “Hoş Geldin” ve Minimal Öyküler (Aylak Adam) adlı öykü seçkisinde “Kara Kaya” öyküsüyle yer aldı. Yazarın beşinci romanı Dokunmadan ise Mart 2017’de hep kitap aracılığıyla okurlara ulaştı.