Kandemir Konduk’tan Merhaba Sevda

 

Kandemir Konduk’tan sınıfsal çatışmaları ve siyasal ortamı mizahi dille gıdıklayan bir kitap: Merhaba Sevda! Mizah ve Tiyatro Yazarı Kandemir Konduk Merhaba Sevda’da 17 yaşında bir yazarın yer yer argo ve isyankâr dilinden, İstanbul’un çevresinde giderek büyüyen yepyeni yerleşim bölgelerindeki yaşamı tanıtıyor.

Sonra da boğazda bir yalıdaki “zengin kızıyla” varoştaki gençlerden birinin imkânsız aşkını güldürü ve hüzünle karışık aktarırken sınıfsal çatışmaları, siyasal ortamı da mizahi bir dille gıdıklıyor.

“Varoş rüzgârı deli eser, toprak yolların tozunu savurup durur. Bahçelerde çamaşırlar kirlenir önce, kimi damlarda kiremitler. Yürürken ağzı burnu toz dolar insanın yaz gelince.
Yazın toz, kışın çamur, bizim buraları zordur abi, zordur. Bu yüzden çoğunun aklı kentte, buradan kurtulmak isterler ama varoş bırakmaz, ‘Gitmeyin, geçinemezsiniz,’ der! Ve mıhlanıp kalır aileler.”

KANDEMİR KONDUK
Ülkemizin tanınmış tiyatro ve mizah yazarlarından biri olan Kandemir Konduk’un ilk oyunu Yüzsüz Zühtü, 1971 yılında Altan Erbulak-Metin Serezli Çevre Tiyatrosu’nda sahnelendi. Bugüne kadar 17 oyun kaleme alan Konduk’un en bilinen oyunları Zeki Alasya-Metin Akpınar Devekuşu Kabare’de oynanan İnsanlığın Lüzumu Yok, Yasaklar, Beyoğlu Beyoğlu, Geceler ile Şuna Buna Dokunduk ve Müjdat Gezen’le birlikte Artiz Mektebi, Medya Medya Nereye?, No Savaş Yes Manken ve İyi Aile Çocuğu’dur. Kandemir Konduk televizyon izleyicisinin yakından bildiği Perihan Abla, Ana, Mahallenin Muhtarları gibi pek çok dizinin de senaryosunu yazdı. Yaşamı boyunca gülmece yazan Kandemir Konduk, Müjdat Gezen’le GÜM (Güldürü Üretim Merkezi) adlı ajansı kurarak ünlü yazar ve çizerleri bir araya getirdi.