Profesör Peter K. Smith’den “Ergenlik”

 

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları psikoloji alanındaki seçkin yayınlarına bir yenisini daha ekleyerek, Ergenlik adlı kitabı okurlarla buluşturuyor. Londra Goldsmith Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Peter K. Smith tarafından kaleme alınan kitap, çocukları ergenlik döneminde olan ebeveynler ve bu dönemde öğrencileri olan eğitmenler için aydınlatıcı bir rehber olmayı hedefliyor.

Kitapta, ergenin kendisi de dâhil tüm taraflar için sıkıntılı ve fırtınalı bir dönem olan ergenliğin kolay ve doğru şekilde kotarılabilmesi için klasik kuramlar ve modern araştırmalarla ilgili bilgi sunuluyor. Kitapta, kendi kimliklerini inşa etmek, ebeveynlerinden ve akran grubundan gelen ve genellikle de çatışan taleplere karşılık vermek ve ilk romantik ilişkilerini geliştirmek gibi zorlu bir dizi meydan okumayla karşı karşıya kalan ergenlerin bu dönemi biyolojik, kültürel ve tarihsel bağlamı da içeren çok çeşitli boyutlarıyla ele alınıyor.

Bu denli nazik ve karmaşık bir evreyi basite kaçmadan ve oldukça özlü biçimde ele alan Ergenlik, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle tüm seçkin kitapçılarda…