“Barış İçin Müzik” Sezonu Açıyor!

Mümkün olduğunca çok çocuğun sanatsal yaşama katılım hakkı önündeki engelleri kaldırmayı hedefleyen Barış İçin Müzik Vakfı yeni sezona iki konserle başlıyor.  El Sistema Türkiye Barış İçin Müzik Orkestrası, yeni sezonun ilk konserini 18 Ekim Salı akşamı İstanbul Kültür Üniversitesi Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi’nin sezon açılışında verecek. Bir sonraki konserleri ise 23 Ekim Pazar günü, çocuklar için ücretsiz gerçekleştirilecek Neşeli Pazarlar adlı etkinlik kapsamında ENKA İbrahim Betil Oditoryumu’nda olacak. Félix Briceño şefliğinde gerçekleştirilecek her iki konserin biletleri Biletix satış sistemi üzerinden satılıyor.

İmkânları sınırlı çocuk ve gençleri müzikle buluşturarak onların hayatlarında değişim yaratma amacıyla 2005 yılından bu yana çalışmalarına Edirnekapı’da devam eden Barış İçin Müzik ailesi, yeni hedefleri doğrultusunda artık Türkiye çapına yayılacak.

Barış için Müzik Vakfı, daha çok çocuğun sanatsal yaşama katılım hakkı önündeki engelleri kaldırma amacıyla 2016 yılında Türkiye’nin farklı illerinde birçok proje hayata geçirdi. El Sistema Türkiye Programı kapsamında, Bursa’da Uludağ Rotary Kulübü ve Bursa Nilüfer Belediyesi’nin destekleriyle 100 çocukla Barış İçin Müzik Nilüfer Orkestrası, İzmir’de Cevdet İnci Vakfı’nın desteklediği 60 kişilik Barış İçin Müzik İnci Vakfı Orkestrası ve İzmir Seferihisar’ın Turgut Köyü’nde çalışmalarını sürdüren Barış İçin Müzik Turgut Köy Orkestrası kuruldu. İstanbul, Bursa ve İzmir’de eğitim gören çocuklar ile bölgesel ve ulusal orkestralar kurmak, Türkiye ve yurtdışında konserler vermeyi de hedefleyen Barış İçin Müzik, Türkiye’de müziğin coşkusunu hissetmemiş tek bir çocuk kalmayıncaya kadar çalışmayı, ülke çapında projelerini hızla genişletmeyi amaçlıyor.