KULAKLARDA BARİTON TINILAR

ahmet serkan

Bariton kimliği ile 1996 yıldan beri Amerika ve Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede ve şehirde profesyonel olarak opera, pop ve caz konserleri veren Ahmet Serkan, sessiz sedasız bir gidişin ardından yaşadıklarını anlattığı ve ilk gözağrım dediği “Kimseye Anlatmıyorum” şarkısı ile ilk kez görücüye çıkıyor…

Müzik eğitimine 2000 yılında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı opera bölümünde başlayan Ahmet Serkan, üç yıl boyunca Şan pedagogu Sir ROMAN WERLİNSKİ ile çalıştı. Emil Eurasciu, Yard.Doç. Natalie Tchaturishvili, Prof. Zarife İsmailova ile eğitimine devam eden Ahmet Serkan, 2003 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı opera bölümüne girdi. Dört yıl opera sanatçısı Remziye Alper Tanrıkulu ile çalıştıktan sonra iki yıl boyunca Yard. Doç. Çiçek Kurra Kanter ile çalıştı. M.D.O.B. ve K.K.T.C. Atatürk Kültür Merkezi başta olmak üzere İ.Ü.Dev.Konservatuvarı opera bölümünün sahnelediği G.Bizet’in Carmen operasında Escamillo ve G.F.Handel’in Gulio Cesare operasında komutan Achillas rollerini başarıyla seslendirdi.

W.A.Mozart operalarından Figaro, Kont Almaviva, DonGiovanni, Leporello, Guglielmo ve Papageno’nun yanı sıra G.Verdi’nin Maskeli Balo operasından Renato, Rigoletto operasından Rigoletto gibi önemli roller repertuarında yer almakta. 2009 yılında İş-Sanat Konser Salonunda İ.Ü.Dev.Kons. Senfoni Orkestrasıyla solist olarak konser veren sanatçı, Prof.Dr. Müfit Bayraşa ile eğitimine 2 sene daha devam ederek, 2010 yılında İ.Ü.Dev.Kons. dan başarı ile mezun oldu.

Aldığı konservatuar eğitimi ile birlikte 1996 yıldan beri Amerika ve Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede ve şehirde profesyonel olarak opera, pop ve caz konserleri veren sanatçı, dünyanın en önemli operası olan La Scala operası solistlerinden tenor Stephand Mark Brown ile çalışan Ahmet Serkan, CRR Senfoni orkestrasında korist olarak Rengim Gökmen, Orhan Şallıer gibi önemli orkestra şeflerinin yanı sıra Amerikalı piyanist ve orkestra şefi Marioara Trifan ile çalıştı. Halen Tan Sağtürk Akademi’de opera eğitmeni, vokal koçluğu ve piyono eğitmeni olarak gorev yapanAhmet Serkan, Demet Akbağ, Fahriye Evcen, Begüm Kütük, Şebnem Bozoklu, Açelya Samyeli Danoğlu, Kerem Alışık, Sarp Akkaya, Esra Akkaya, Kaya Akkaya, Ceyda Saltadal, Erdi Bolat gibi oyuncularla da çalışarak birçok projede görev aldı.