Fahrelnissa Zeid’in “Feminity” ve “Bedouin” İsimli Yapıtları Satışta

Tate Modern’da geçen yaz retrospektif sergisi açılan ilk Türk sanatçısı, Türk Çağdaş Sanatı’nın öncülerinden ve değerli kadın ressamlarından Fahrelnisa Zeid’in, öğrencilerinden Ufemia Rizk için resmettiği “Feminity” isimli ünlü otoportre ve 1980’lerde Zeid’in Ürdün’deki evinin salonunda asılı “Bedouin” isimli bir Bedevi’yi resmettiği portre yapıtları 19 Kasım’da 41. Beyaz Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi’nde satışa sunuluyor.

Fahrelnissa Zeid’in en önemli portre yapıtları arasında yer alan Zeid’e yakınlığı ile bilinen öğrencisi Ufemia Rizk’in portresini resmettiği  “Feminity” Ürdün Kraliyet Enstitüsü yayınladığı Fahrelnissa Zeid kitabında da yer alıyor. 500,000-750,000TL tahmini fiat aralığı ile Müzayede’nin en pahalı eseri  olan “Feminity”nin yurtiçi ve yurtdışı koleksiyonerler arasında yoğun ilgi görmesi bekleniyor. Müzayede’nin diğer önemli Zeid portre eseri “Bedouin” Ürdün sanat otoriteleri arasında anıtsal bir yapıt olarak nitelendiriliyor.

Türk Çağdaş ve Modern Resim Tarihinde “Fransız Ekolü” olarak bilinen 1950-1970 arası Paris’te yaşayan ve dönemin Avrupa Resmi’nin en önemli temsilcileri ile eşzamanlı ve bir çizgide eserler üreten Fahrelnissa Zeid’in yanısıra, Nejad Melih Devrim, Mübin Orhon, Selim Turan ve Hakkı Anlı’nın farklı dönemlerine ait önemli yapıtları 41. Beyaz Müzayede’de satışa sunulan eserler arasında yer alıyorlar.

Ayrıca, çalkantılı ve bohem yaşam tarzı nedeniyle sadece sanatı değil, yaşamı da resim tarihine adeta bir mitoloji olaran geçen, 1938’de Türkiye’yi terkedip Paris’e yerleşen 1967’de Fransa’da ölen ve Paris Kimsesizler Mezarlığı’na gömülen Fikret Mualla’nın farklı boyutlarda 22 eserinden geniş bir seçki Müzayede’de satışa çıkıyor.