Kadın Gözünden Kadına Bakış

 

Kaliforniyalı kadın fotoğrafçı Deanna Templeton’ın ilk solo sergisi, Galeri Fifty One Too’da ‘Yüzme Havuzu’ başlığıyla sanatseverlerle buluştu. Kadın gözünden kadına oldukça estetik bir bakış sergileyen fotoğraflarda Templeton’un havuzunda çıplak yüzerken yukarıdan fotoğraflanan farklı modeller güneş ışığı renkli, siyah-beyaz ve Polaroid resimler serisi şeklinde hayata geçirilmiş…

Templeton’ın suyun içinde insanları fotoğraflama macerası ilk olarak eşini fotoğraflamasıyla başlamış. Suyun büyüsünü keşfeden sanatçı hızla projeye yoğunlaşmış.

2007’den 2015’e kadar sekiz yaz boyunca arkadaşlarını ve tanıdıklarını havuzunda görüntüleyen Templeton, çalıştığı tüm modelleri öncelikle kendilerini suda ifade etmeye teşvik etmiş. Ve ardından fotoğrafçı ile çıplak model arasında oluşan büyülü ortam eşliğinde özgürlük, ağırlıksızlık ve izolasyon hissini yansıtan samimi fotoğraflar elde edilmiş. Fotoğraflanan modellerin ortak hissi ise dış dünyadan izolasyon ve yalnızlık hissi olmuş.

Templeton, ışığı kıran şık hareketlerin ve modelin nefes almasının neden olduğu su yüzeyindeki dalgaların sunduğu sanatsal fırsatlardan da yararlanmayı ihmal etmemiş. Biz çok büyüleyici bulduk. Ya siz?..