Süreyya! Çok Yaşa!

Ülkemizde sanata ve sanatçıya verilen değer malumunuz! Politik destekli sanat hareketi tırmanışa geçerken kimi sanatçılar için de cadı avı kaçınılmaz olabiliyor. Pek çok Bigoody’cinin anılarıyla yüklü olduğunu tahmin ettiğim AKM’nin yerinde yeller esiyor şu an L Biz sanatseverlere nefes alacak alan kalmadı desek yeridir. Neyse ki Süreyya var! Bundan 10 yıl önce, 2007 yılının Ekim ayında İDOB’un Rengim Gökmen yönetiminde seslendirdiği Adnan Saygun’un Yunus Emre Oratoryosu konseri ile İstanbul ve Kadıköy’ün sanat hayatına giren Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası bu sezon 10. yılını kutluyor.

Süreyya Opera Sahnesi’nin 10. mevsiminde İstanbul Devlet Opera ve Balesi izleyicilere yine zengin bir program hazırladı. Bazıları İstanbul’da ilk defa sahnelenecek bu renkli repertuvardan, G. Verdi’nin V. Hugo’nun eserinden yararlanarak bestelediği “Ernani” operasını; J. Offenbach’ın ünlü “La Belle Heléne” (Güzel Helena) operetini; Stravinski’nin “The Rake’s Progress”ini (Hovardanın Sonu); Çaykovski’nin “Uyuyan Güzel”; Stravinski’nin “Bahar Ayini-Ateş Kuşu” baleleri gibi eserleri örnek göstermek mümkün. Geçen yıllardan devam eden birçok opera ve bale temsili; opera orkestrası konserleri, yine bir yenilik olarak “lied” konserleri ile müzikli çocuk oyunları İDOB’un programını oluşturuyor.

OPERA KOSTÜMLERİ SERGİSİ

  1. sanat mevsiminde, KBSO ve İDOB işbirliğiyle “Opera ve Bale Kostümleri” sergisi hazırlanacak ve Süreyya Operası fuayelerinde sergilenecek. Pazartesi Oda Müziği Konserleri dizisinde bu yıl yine seçkin bir program müzik meraklılarına sunulacak. Birçok önemli virtüöz; örneğin Rusya’dan ünlü “Borodin Quartet”i, Amerika’dan “Julliard Quartet”i; yine Rusya’dan “Gershwin Quartet’i ve ünlü trompetçi S. Nikarikov” ve daha birçok solist ve grup bu yılın yenilikleri arasında…

FUAYEDE KONSERLER SÜRECEK

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nın her yıl düzenlediği ve akşamüstleri icra edilen “fuaye konserleri” de sürecek. İDOB da bu mevsim bazı “fuaye konserleri” düzenleyecek. Bu konserlerin bina fuayesinde icra edilmesinin amacı müzik sanatının değişik konumlarda izleyiciyle buluşmasını sağlamak ve genç müzisyenlerin denemelerine, icralarına imkân tanımak. Yine akşamüstleri benzer bir anlayışla müzik meraklıları için hazırlanan KBSO’nun “Bir Şölendir Opera” açıklamalı gösterileri 10. yılda da iki anlatımla programa girdi. Bu yıl 10. yıllarını kutlayan AİMA (Ayvalık Festivali Orkestrası) ve Sesin Yolculuğu – Genç Besteciler Festivali’ne ev sahipliği yapacak olan Süreyya’da, Haziran 2017’de ise yine İKSV’nin Uluslararası Müzik Festivali çerçevesindeki konserler icra edilecek.