Ör ve Rahatla!

 

Kışın en keyifli hallerinden biridir; elimizde şişler, etrafta rengarenk yünler ve sonrasında keyifle izlenen yepyeni desenler… Kış aylarında her kadın birer tasarımcı, her kadın biraz sanatçı… Öyle basit gibi gözüken, ama perde arkasında onlarca fayda sürükleyen bu harika aktivite sanılandan çok daha ciddi faydalara sahip. Örgü örmenin faydalarını sizler için derledik. Şaşıracaksınız…

Genellikle aynı ilmeklerin tekrar tekrar atıldığı basit örgü modellerinde, yani kas belleğinizi kullanabilir ve düşüncelerinizi uzaklaştırabilirsiniz. Ritmik, tekrarlanan ve rahatlatıcı bu hareketler zihniniz ve bedeniniz üzerinde neredeyse meditasyonla aynı etkilere sahip!

Örgü neredeyse tüm beyni aynı anda uyardığı için – frontal lob (işleme, dikkat ve planlama), çepersel lob (duyusal bilgiler ve mekansal navigasyon), oksipital lob (görsel veriler), temporal lob (anıları saklamak ve dil ve anlam yorumları) ve beyincik (hassasiyet ve hareket zamanlaması koordinatları)- Parkinson gibi hastalıkları olanların motor fonksiyonlarını geliştirmek için kullanılabilir.

Çok fazla insan örgü örmeyi bilmez. Kendi ördüğünüz bir şeyi konuya dair hiçbir fikri olmayan birisine gösterdiğinizde, etkilenirler. Bu da gururunuzu okşar, sizi keyiflendirir.

Ritmik hareketler ve odak duygusu anksiyete, depresyon ve stres belirtilerini azaltmaya yardım eder. Örgü örerken sakin bir şekilde oturmanız, kalp atış hızınızı düşürür ve bu da kan basıncının düşmesine neden olur. Kendinizi kötü veya depresif hissettiğinizde durumunuzu iyileştirmek için örgü örebilirsiniz.

Eklemlerimizi sağlıklı tutmak için örgü örmek büyük önem taşır.

Motor fonksiyonları ve ruh gelişimine yardımcı olurken, örgü örmek aynı zamanda beyni sağlıklı tutmak için bir uyarıcı işlevi de görür. Beyninizi ne kadar çok kullanırsanız, o kadar sağlıklı olur ve o kadar uzun süre güçlü kalır.