Vakko ve İstanbul Modern’den Çağdaş Sanatçılar Koleksiyonu

 

Ülkemizin ilk modern sanat müzesi olan İstanbul Modern ile Türkiye’de kurulduğu günden bu yana moda ve sanatı ayrılmaz bir bütün olarak gören Vakko çok özel bir proje için bir araya geldi. Tasarım, sanat ve el işçiliğini eşsiz bir deneyimle buluşturan bu projede İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin koleksiyonunda yer alan Türkiye modern sanatından örnekler Vakko eşarp ve kravatlarında hayat buldu.

İstanbul Modern’in kalıcı koleksiyonunda yer alan Seçkin Pirim’in “Derin”, Fahrelnissa Zeid’in “Cehennemim”, Ahmet Oran’ın “İsimsiz (Triptik)”, Bedri Baykam’ın “Kendi İçinde Bir Dünya”, İnci Eviner’in “Yeni Vatandaş I-II-III”, Ekrem Yalçındağ’ın “Kontrastlar”, Ardan Özmenoğlu’nun “Berliner”, Gülay Semercioğlu’nun “Kırmızı Girdap” ve Ebru Uygun’un “İsimsiz” adlı eserleri, şıklığın eşsiz tamamlayıcısı Vakko Eşarp ile buluşurken; Ahmet Oran, Ebru Uygun ve Seçkin Pirim’in eserleri Vakko Kravat’a ilham verdi.

Tamamı el işçiliği ve özel dokunmuş % 100 ipek kumaşlarla üretilen Vakko Eşarp’lar kare (90X90 cm) ve şal (60X200cm) olmak üzere 2 farklı ebatta hazırlandı. Türkiye çağdaş ve modern sanatının hayat bulduğu, Vakko kalitesini yansıtan kravatlar ise dünyanın en iyi ipeği ve astarı kullanılarak İtalya’da üretildi.

Uzun ve titiz çalışmalar sonucunda hayata geçirilen ve sınırlı sayıda üretilen “Türkiye’den Modern ve Çağdaş Sanatçılar Koleksiyonu” İstanbul Modern Mağaza’da ve Vakko’larda sanat ve modaseverleri bekliyor.