Bu Müzikalin Şarkılarını Herkes Biliyor!

 

1950’lerin sonunda, New York sokaklarında yaşayan asi gençlerin romantik ve dramatik öyküsünü anlatan şarkılarıyla West Side Story (Batı Yakasının Hikayesi), 1-18 Mart tarihleri arasında Zorlu PSM’de izleyicilerle buluşacak. 60. yılını kutlayan müzikalin “Maria”, “Tonight”, “Somewhere”, “America” ve “I Feel Pretty” gibi 7’den 70’e pek çok kulağın aşina olduğu şarkılar, günümüzde de canlılığını koruyor.

Müzikal tarihinin kült eseri, dansın yeniden tanımlandığı West Side Story’de müzikler mambo, caz ve rock’n’roll’dan yana tavır takınıyor. Leonard Bernstein’in bestelediği, Stephen Sondheim’ın sözlerini yazdığı müzikleriyle bir klasiğe dönüşen West Side Story, her neslin tanıdığı gençlik, kahkaha, dinamizm ve romantizme dair şarkılarıyla Zorlu PSM sahnesinde olacak.

Efsane müzikler, özgün ve ödüllü koreografiyle canlanıyor…

Broadway tarihinde kimse, gençliğin korkularını, kahkahalarını ve arzularını Jerome Robbins’in West Side Story için hazırladığı koreografi kadar canlı ve özgün bir dille anlatmadı. Bernstein’ın müziği ile Robbins’in koreografisinin birleşimi West Side Story’nin esas görkemini ortaya koyarken, soundtrack’ler gücünü Billboard’un listelerinde 54 hafta boyunca liste başı kalmasıyla gösterdi.

Müzikal dünyasının en sevdiği şarkılardan “Maria”da Tony, müzikalin kalbinde yer alan engel tanımayan aşkını tek başına anlatırken, “One Hand, One Heart” ve “Tonight”ta Tony’ye Maria eşlik ediyor. “One Hand, One Heart” parçası ayrıca, dünya çapında çok beğenilerek izlenen Glee dizisinde de seslendirilmişti.

“America” Anita, Rosalia ve Köpekbalıkları kızlarının şarkısıyken, “I Feel Pretty” Maria, Rosalia, Estella ve Consuelo’nun sesinden yükseliyor. Orijinal Broadway kastı, 2010 yılında, zamanın ABD Başkanı Barack Obama’nın davetlisi olarak Beyaz Saray’da bir performans da sergilemişti.