OPERA FESTİVALİ BAŞLIYOR

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası, 7. Uluslararası İstanbul Opera Festivali kapsamında 8 etkinliğe ev sahipliği yapacak.

7. Uluslararası İstanbul Opera Festivali başlıyor. Türk ve Dünya operalarından seçkin örneklerin 02-16 Temmuz tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacağı festivalde Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası 8 gösteriye ev sahipliği yapacak.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen festival, 2 Temmuz’da, şef Borislav Ivanov’un yönetiminde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın gerçekleştireceği Gala Konseri ile başlayacak. Lütfi Kırdar Kongre Salonu’nda yapılacak konserin yabancı konuk solistleri, Bulgar tenor Kaludi Kaludov ile bariton Kiril Manalov olacak.

11 etkinliğin gerçekleştirileceği festival kapsamında Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda şu 8 temsil olacak;

Samsun Devlet ve Opera Balesi tarafından sahnelenen ve rejisini Figen Ayhan Karakelle’nin üstlendiği, Tolga Taviş’in bestesi “Hekimoğlu Operası” (5 Temmuz Salı/20.00)

Ankara Devlet Opera ve Balesi, 5 Tango’s ve Entre Dos adlı bale gösterisi. (8 Temmuz Cuma/20.00)

Vladimir Malakhov’un jüri başkanı olduğu Bale Yarışması’nın ‘küçükler’ yarı finali (9 Temmuz Cumartesi/20.00)

Vladimir Malakhov’un jüri başkanı olduğu Bale Yarışması’nın ‘büyükler’ yarı finali (10 Temmuz Pazar/20.00)

Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin ‘Danzon’; İstanbul Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Birimi (MDTist) ‘Mantra’ ve İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin ‘Dansın Rengi’ baleleri (11 Temmuz Pazartesi/20.00)

Bale Yarışması’nın finali (12 Temmuz Salı/20.00)

Bale Yarışması’nın final töreni ve gala gecesi (13 Temmuz Çarşamba/20.00)

Festivalin kapanışı, Mehmet Balkan’ın sahneye koyduğu, Mozart’ın “Zaide” operasıyla gerçekleşecek. İki perdelik opera eseri, İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek. (16 Temmuz Cumartesi/20.00)

Detaylar ve bilet almak için; www.istanbuloperafestival.gov.tr