Oyun: “Aşk İlaçlar Ve Yan Etkileri”

“Aşk İlaçlar Ve Yan Etkileri” 2040 yılında geçen tamamen gerçek bir hikaye! Türkiye’de ilk kez sahnelenen Grimm Kardeşler’in “Kurbağa Prens” masalından esinlenerek, “steampunk” tarzında tiyatro sahnesine uyarlanan “Aşk, İlaçlar ve Yan Etkileri – Forte” oyunu, gerek atmosferi gerekse tasarımı ile bugüne kadar tiyatro sahnelerinde uygulanmamış bir yaklaşımla Kasım ayında perdelerini açtı. Geleceği adresleyen ilginç konusuyla izleyicilerin ilgisini çeken oyun Ağustos 2012’de San Francisco’da Werx Sahnesi’nde Dünya Prömiyeri’ni yapmış ve büyük başarı kazanmıştı.

 

Silahsız Savaşsız Bir Dünya Mümkün – “Mü?”

 

Oyun, 3. Dünya savaşı sonrası dünyanın bir çöküşün eşiğinde olduğu bir dönemde geçiyor. Savaştan sonra 2040’ların üstün teknolojisi 18. yüzyıldaki seviyesine geri dönüyor. Sonrasında tüm dünya ülkeleri ortak bir deklarasyona imza atıyorlar:

 

– Silah kullanmak, üretmek, satmak yasaklanmıştır. 

 

Ancak, en başında hükümetlerin bağlı olduğu bu karar sonrasında yerini daha önce görülmemiş, bilinenin dışında yeni silah üretimlerine bırakmaya başlıyor. İnsanların yaşamadığı bölgelerde kurulan laboratuarlarda gizli deneyler, araştırmalar yapılıyor. Oyun, İnsanları aşık olmaktan koruyacak bir ‘aşk aşısı’ ya da aşık olmalarını sağlayacak bir ‘aşk iksiri’ hazırlarken, ‘aşk ve ilaçlar’ hakkında tartışmalar yapan bir grup insanı anlatıyor.. 

 

İlginç bir hikayeye sahip olan tiyatro oyunu 14 Aralık’ta Tiyatro Ak’la Kara’da, 28 Aralık’ta Profilo AVM’de izlenebilir.