“Tahir ile Zühre” Ayakta Alkışlandı

“Tahir ile Zühre” müzikali, Türkiye’de ilk kez “Off-Broadway” yöntemini uygulayarak bir müzikali gösterime girmeden önce, muhteşem bir konser formatında seyirciyle buluşturdu. İş ve sanat dünyasından birçok önemli ismin katılımıyla gerçekleşen “Tahir ile Zühre” müzikalinin tanıtım konseri izleyenlerden büyük alkış aldı.

Ayça Varlıer, Barbaros Büyükakkan, Seyyal Taner, Renan Bilek, Can Bora Genç, Kenan Dağaşan ve Zafer Erdaş’ın oyuncu kadrosunda yer aldığı “Tahir ile Zühre” müzikali; 19 Aralık Salı akşamı Zorlu PSM Drama Sahnesi’ndeki tanıtım konserinin ardından oyunun müzikal olarak sahnelenebilmesi için sanatseverlerin desteğini bekliyor.

Özgün bir Anadolu masalı üzerine kurulan, usta kalem Şefik Onat tarafından yazılan ve Eylem Pelit’in bestelediği “Tahir ile Zühre” müzikali, Türkiye’de “Off-Broadway” yöntemini uygulayarak, 19 Aralık Salı akşamı Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde bir ilke imza attı. Toplam süresi yaklaşık 2,5 saat olan müzikal, seyircisiyle önce, tüm oyuncuların sahne aldığı 90 dakikalık bir konser aracılığıyla buluştu. Tamamen “Broadway matematiği” ile yazılmış ve bestelenmiş olmasıyla da dikkatleri üzerine çeken “Tahir ile Zühre” müzikalinin tanıtım konseriyle, oyunun müzikal olarak sahnelenebilmesi için gerekli desteği bulması amaçlanıyor.

Duygu Varlıer’in yapımcılığını, Onur Turan’ın yönetmenliğini üstlendiği müzikalin oyuncu kadrosunda; Ayça Varlıer, Barbaros Büyükakkan, Seyyal Taner, Renan Bilek, Can Bora Genç, Kenan Dağaşan ve Zafer Erdaş yer alıyor. Usta kalem Şefik Onat tarafından yazılan müzikalin besteleri Eylem Pelit’in, kreatif iletişim direktörlüğü Aslı Varlıer Pelit’in, koreografisi ise Nur Sonbahar’ın imzasını taşıyor.

“TAHİR ile ZÜHRE” HAKKINDA

Anadolu Selçuklu döneminde, sultanın kızıyla vezirin oğlunun dillere destan aşkını anlatan “Tahir ile Zühre”; 15. yüzyıldan beri ozanlar tarafından manilerle dile getirilen bir masaldır. Çocukken kardeş olduklarını sanarak büyüyen, ergenliğe ulaştıklarında akraba olmadıklarını öğrenen ve birbirlerine delicesine âşık olan Tahir ile Zühre’nin birliktelikleri, anne Hatun’un akıl almaz engelleri ile karşılaşır. İhanet, sürgün, hapis sürecinde sürüklenen ve trajediye dönüşen masal, Anadolu kökenli bir “Romeo ve Juliet” hikâyesidir. “Tahir ile Zühre” müzikali de bu özgün Anadolu masalı üzerine kurulmuştur.