Tiyatro; Komik-i Şehir Naşit Bey

 

“Artistlik, kalabalık içinde yalnız olmaktır” diyor Naşit bey oyunun ilk sahnesinde. Bu söz aslında oyunun nasıl şekil alacağını anlatıyor bizlere.  Oyunun içine girdiğiniz anda sizi önce genç tiyatrocu Naşit Bey karşılıyor, daha sonra ise tiyatrodan emekli olmak zorunda olmuş Naşit Bey ve son olarak orta yaşlarında tiyatroyu ayakta tutmaya çalışan Naşit Bey ile karşılaşıyoruz.

İçerisinde bir sürü sistem eleştirisi bulunduran, sanatı ve sanatçıyı da eleştiren Komik-i Şehir Naşit Bey Şehir Tiyatroları’nda sizleri bekliyor. Türk tiyatrosunun önemli adlarından Naşit Özcan’ın yaşamından kesitler sunan oyun, 19. yüzyıl sonundan 20. yüzyıl ortalarına kadar olan süreçte tiyatromuzun, özellikle de Tuluat Tiyatrosu’nun sıkıntılı dönemlerini, Naşit ve tiyatrosunun yaşadıkları üzerinden aktarıyor. 20. yüzyıl gerçeğinde sinemanın giderek güçlenmesi ve yayılması, Şehir Tiyatroları’nın İstanbul tiyatro yaşamındaki yeri, yaklaşan 2. Dünya Savaşı’nın ülkeye ve sanata yansıyan zorlukları, Tuluat Tiyatrosu’nun yeni yol ayrımlarına girişi, Naşit’in tanıdığı, tanıştığı tiyatromuzun önemli adları, Naşit’in ailesiyle ilişkisi oyunun konusu ve kurgusunda kendine yer buluyor.

Yakın dönem Türk Tiyatrosu’na müzikli anlatımıyla, anılarla harmanlanan bir gözle bakan oyun bizleri bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Türk tiyatrosunun ve Türk sinemasının unutulmaz ismi Muhsin Ertuğrul’un da canlandırıldığı oyunda sizleri keyifli anlar bekliyor.

Usta oyuncu Nejat Uygur’un oğlu Süha Uygur’un genel sanat yönetmenliğini yaptığı, senaryosunu Gökhan ERARSLAN’ın yazdığı ve yönetmenliğini Ali YAYLI’nın yaptığı oyunda şehir tiyatrolarının önemli oyuncularından Bora SEÇKİN, Sinan BENGİER, Can TARAKÇI, Şeyda ARSLAN gibi isimler yer alıyor.  Oyun müzikal anlamda istenen duygusallığı, gerilimi ve eğlenceyi çok güzel yansıtıyor ve bizlere hissettiriyor. Sürekli olarak çapraz kurgu şeklinde ilerleyen yani bir sahnede Naşit Bey’in gençliğini izlerken diğer sahnede yaşlanmış ve hastalanmış Naşit Bey’i  izletiyor oyun bizlere. Bu da aslında oyuna kapılıp zamanın nasıl geçtiğini anlamamamıza vesile oluyor. “Sanat sanat için mi yoksa toplum için midir?” sorusunu bize sordurup bunun cevabını da oyunun içinde açıklıyor. Yakın dönem sanatçılarını ve yönetimlerine de göndermelerde bulunuyor oyunda…

Bu aralar İstanbul’da Şehir Tiyatroları’nda ne izlesek ya da bu hafta ne yapsak diye düşünüyorsanız sizleri; 1-4 Mart 2017 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde, 29 Mart-1 Nisan 2017 tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde oynanacak olan Komik-i Şehir Naşit Bey’i izlemeye davet ediyorum. İyi seyirler…