10 Yaşındaki Ceren Çelik’in Hayalleri Tiyatro Perdesinde Hayat Buluyor

Zorlu Holding tarafından çocukların hayal gücünü harekete geçirmek amacıyla düzenlenen Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nda “Hayal Çalan Cadı” adlı hikâyesi ile birinci olan 10 yaşındaki Ceren Çelik’in hayalleri, tiyatro perdesinde gerçeğe dönüşüyor.

Zorlu Çocuk Tiyatrosu aracılığıyla bugüne kadar 1000’in üzerinde oyun ile 700 bin çocuğa erişen Zorlu Holding, hayata geçirdiği farklı projelerle çocukların hayallerini gerçeğe dönüştürmeye devam ediyor. Bu anlayış doğrultusunda Zorlu Holding tarafından çocukların yeteneklerini fark etmelerini sağlamak ve özgüvenlerini artırmak amacıyla düzenlenen “Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nda Hayal Çalan Cadı isimli hikâyesi ile birinci olan Ceren Çelik’in hayalleri, tiyatro oyunu olarak 25 Mart 2018 Pazar günü Zorlu PSM’de ilk kez izleyicisiyle buluşuyor.

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü için özel olarak hazırlanan ve hikâyenin yazarı Ceren Çelik’in de hikâyenin oyunlaştırılma sürecine dâhil edildiği tiyatro oyunu, alanında uzman yazar ve senaristler tarafından tiyatro oyununa dönüştürülerek, Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi ve Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerinden oluşan amatör bir tiyatro ekibi tarafından, 25 Mart Pazar günü Zorlu PSM’de sahneye taşınıyor.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Bir Hayal Bir Oyun yarışmasına 421 başvuru yapıldı. Bu başvurular içerisinden birinci olan Ceren Çelik’in hikâyesi tiyatro oyununa dönüştürülürken, ayrıca ilk 10’a giren çocuklar için “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi” verildi. Bu eğitimlerde çocuklara yazmanın temel bilgileri, yazmayı besleyen unsurlar ve yaratıcı yaklaşımlar anlatılırken, yazarlık, öykü yazmak nedir, olay örgüsü nasıl yapılır, öykünün temel unsurları nelerdir gibi konularda çocuklara bilgi paylaşımında bulundu. Ayrıca eğitim sonunda çocuklara katılım sertifikaları verilirken, “Bir Hayal Bir Oyun” kapsamında hikayelerini gönderen çocuklardan ilk 10’a kalanların eserlerinin yer aldığı “Miniklerin Kaleminden Kocaman Hayaller” kitabı dağıtıldı.