ÇOCUĞUNUZ YALAN SÖYLÜYORSA…

çocuğunuz yalan söylüyorsa ne yapmalısınız

Yetişkin yaşamının acı gerçeklerinden biri olan ‘yalan’ konu çocuklara gelince endişe verici bir hal alır. Peki çocuklar neden yalan söyler? Çocuk ve Ergen Psikoloğu Duygu Demirhan çocukların dikkat çekmek, cezadan kaçmak, menfaat elde etmek, ilgi görmek, sorumluktan kaçmak için yalan söyleyebildiğini belirtiyor. Korku ise çocuklarda yalanı tetikleyen en büyük neden…

7 yaş ve sonrasına dikkat

Beş yaş öncesi çocuklarda gerçek ile hayal arasında ayırt edememe, yaşanmamış olayları yaşanmış gibi anlatma, farklı ya da abartılı anlatma gibi durumların normal karşılanması gerektiğini, bu durumun yalan olarak kabul edilmeyeceğini söylüyor Demirhan. Çocuklarda abartılı anlatımların 6-7 yaşına kadar devam edebileceğini belirten uzman; “7  yaşından sonra çocuğun hayalle gerçeği daha iyi ayırt etmesi ile abartılı ve hayal ürünü anlatımlar çocuklarda azalmaya başlar. Hayal gücü iyi olduğu için çeşitli senaryolar üreten çocuklar resim, tiyatro veya yazı yazmak gibi çeşitli etkinliklere yönlendirilebilir. Fakat ilkokul çağındaki bir çocuğun artık muhakeme yeteneği ve soyut somut kavram algısı geliştiği için gerçeği yansıtmayan söylemlerine yalan diyebiliriz” diyor.

Anne-babaların yalan söyleme konusunda istemeden model oluşturabildiğini dile getiren Duygu Demirhan; en çok endişe vermesi gereken durumun, çocuğun bir kazanç elde etmek veya bir sorumluluktan kurtulmak için yalan söylemesi olduğuna dikkar çekiyor.

Yalan söyleme davranışını iyileştirmenin, bu davranışı önlemekten daha zor olduğunu söyleyen uzman psikolog, önemli olanın, çocuğu yalana itecek durumlara meydan vermemek olduğunun altını çiziyor.