Çocuğunuzun Kahvaltısına Renk Katın!

Kahvaltı günün en önemli öğünü. Üzerlerine titrediğimiz çocuklarımız için olmazsa olmaz! Proteininden karbonhidratına gün içinde ona gerekecek en önemli besinler kahvaltı sofrasında. Evet, kahvaltı en önemli öğün. Ama maalesef ki aynı zamanda en çok ihmal edilen öğün. Bu durumda ne yapmalı? Kahvaltıyı minikler için daha renkli hale getirmeli. Tüyolar bizden, uygulama sizden…

Kahvaltı sofrasında ne kadar fazla renk bulunursa; çocuğunuz o kadar renkli ve keyifli güne başlar. Keyifli bir kahvaltıyla başlanan bir günün kötü geçmesi, imkansıza yakındır. Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger kahvaltınızın daha renkli ve daha keyifli olması için; domates, salatalık, havuç dilimleri, maydanoz, yeşil biber, kırmızı biber, taze nane, taze veya kuru kayısı, taze veya kuru incir, elma, portakal, armut, karpuz, kavun dilimleri gibi kırmızı, yeşil, turuncu, beyaz ve mor renkteki sebze ve meyveleri çocuğunuzun kahvaltı menüsünde bulundurmanız gerektiğini belirtiyor.

Farklı renkteki meyve ve sebzeler farklı renklerde antioksidan, vitamin ve mineral içerdiğini belirten Özger; güne zinde başlamak, derslerdeki başarı ve performansı arttırmak için bu renklerin tüketilmesinin çok önemli olduğunu söylüyor.

Kahvaltı menüsünde meyve ve sebzelerin yanı sıra; et grubundan bir besin (yumurta ve peynir gibi) ve tahıl grubundan bir besin(ekmek veya kahvaltılık gevrek) de yeterli miktarlarda bulunmalıdır. Çocuğunuzun yumurtasını kırmızıbiber veya maydanoz ile renklendirebilir; domates salatasına biber ilave edebilirsiniz. Minik bir meyve tabağı yaparak içerisine renkli meyveler koyabilirsiniz.