Çocukları Ev Kazalarından Koruma Yöntemleri!

 

Çocuklar evde oynarken gözlerimiz hep onların üzerlerinde olur. Başına bir şey gelmesin, bir kaza olmasın diye onları hep kollarız. Ama bazen küçük dikkatsizlikler çocukların evde büyük kazalar geçirmelerine sebep olur. Bunları önleyebilmek aslında çok basit. İşte miniklerimizi ev kazalarından korumak için yapmamız gerekenler;

1-Korkuluklu Yatakta Yatırın

Bebekler koltukta mışıl mışıl uyurken koltuğun boş taraflarına koyduğumuz yastıklar bazen yetersiz kalabilir ve yaralanmalarına sebep olabilir. Bunun yerine yatakların etrafı korkuluklu yataklara yatırılmalıdır. Eğer yatağı dışında bir yerde yatması gerekiyorsa yere yatırmak daha faydalı olacaktır. Bebeğin altı değiştirilirken de aynı önlemler alınmalı ve bebeği yanımızdan ayırmamalıyız.

2-Hatalı Kırık Kemik Tedavisinde Bulunmayın

En sık yapılan ilk yardım hatalarından olan kırık kemiği doktora gitmeden yerine oturtmaya çalışmak hem çok riskli hem de çocuğun canının çok fazla yanmasına sebep olur ve yumuşak dokuda da büyük hasarlara sebep olabilir.

3-Burun Kanamasında Başını Arkaya Atmayın

Burun kanamalarında ise baş öne eğilmeli ve kemiğin bitip kıkırdağın başladığı noktaya başparmak ve işaret parmağı ile beş dakika bastırılmalıdır. Kemiğin başladığı yere soğuk uygulama yaparak, burun damarlarının büzüşüp kanama miktarının azalmasına yardım eder. Hala kanama devam ediyorsa en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

4-Yanığa 10 Dakika Soğuk Su Müdahalesi

Çocuklara çoğunlukla sıcak şeylere dokunmaması için “aman dur dokunma cıs o” gibi kelimeler kullanırız ama onlar ani bir refleks ile dokunur ve bir yerlerini yakarlar. Yanan bölgeye hemen soğuk su ile 10 dakika müdahalede bulunulmalıdır. Eğer yanan madde cilde yapışmışsa cisim kaldırılmaya çalışılmamalı temiz bir bez ile üstü örülüp en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Aşırı sıcaktan kaynaklı oluşan yanığa doğrudan buz tedavisi uygulamayın.

5-Banyo Paspasları Kullanın

Çocuklar o odadan o odaya koşup dururken onlar için en tehlikeli olan yer banyodur. Çünkü zeminin genellikle ıslak olması çocuklar koştururken bir anda kayıp düşmelerine sebep olabilir. Bunu önlemek için ise banyo paspasları veya banyoda sürekli kuruluğu sağlayacak olan malzemeleri kullanmak daha iyi olacaktır. Banyosunda yüksek kenarlıklı küvet kullanan ailelerin de küvetin her iki tarafında da kullanılabilecek seyyar basamaklar veya tutamaçlı güvenlikli basamaklar kullanması daha iyi olur.

6-Kavraya Bilecekleri Ufak Cisimleri Ortadan Kaldırın

Çocukların altıncı aydan itibaren başparmağını fonksiyonel olarak kullanmaya başlaması kıskaç hareketiyle objeleri tutmaya başlaması, kavrama yeteneğini kazanması anlamına gelir. Bu dönemde çocuk gördüğü her şeyi eliyle kavrayıp yiyebileceği bir cisim olarak düşündüğü için gördüklerini kavrayıp yemek ister. Bu durumu önlemek için öncelikle ufak cisimleri ortadan kaldırmak gereklidir. Bebeklere özel sandalyelerle onların etrafına yastıklar yerleştirip güvenli bir oyun alanı oluşturulmalıdır.

7-Kimyasal Maddeleri Ulaşamayacakları Yerlere Koyun

Deterjan, tuz ruhu, çamaşır suyu gibi kimyasalları evde su ve süt şişesi benzeri eşyaların içine koymak büyük tehlikedir. Çocuklar bunları su veya süte benzetip içebilir ve bünyede büyük tahribatlara neden olur. Bu tür kimyasalları çocukların ulaşamayacağı en yüksek yerlere koyulmalıdır.

8-Ocağın En Arka Gözünü Kullanın

Yemek yaparken ocağın gözlerine çok dikkat edilmeli ve mümkün olduğunca en arka gözler kullanılmalıdır çünkü çocuklar gelip ön gözde ki yemekleri aşağı çekmeye çalışacaktır ve bu da büyük ev kazalarına sebep olabilir.

 

*Değerli bilgilerinden dolayı Acıbadem Ankara Hastanesi’ne teşekkür ederiz.