Çocukluk Çağı Obezitesi

Eskiden beri süregelen “şişman çocuk sağlıklıdır” inancı, çocuklarda çeşitli kronik hastalıkların artması ile birlikte toplumun bakış açısını da değiştirmeye başlamıştır. Sağlık Bakanlığının Hacettepe Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü “Türkiye’de okul çağı çocuklarında büyümenin izlenmesi projesi (2009)” verilerine göre çocuklarda fazla kilolu olanların oranı %14.3, obez olanların oranı ise % 8.5’dir. Yani her 5 çocuktan biri olması gereken ağırlığın üzerindedir. Vücuttaki yağ hücre sayısı çocukluk çağında oluştuğu için bu dönemdeki beslenme çocukların yetişkinlik dönemlerinde de obez olma riskini belirlemektedir.

Obezite için risk faktörlerine baktığımızda; ailedeki bireylerin obez olma durumu, ailenin beslenme alışkanlıkları, spor yapma durumu, TV karşısında geçirdiği zaman, çocuğa tabağını bitirmeye zorlama durumu gibi faktörler obezite riskini artırmaktadır. Ayrıca anne sütünü uzun süre alan çocuklarda obezite prevelansının da düşük olduğu bilinmektedir.

Peki çocuklarımızı obeziteden nasıl koruyacağız?

Öncelikle evdeki beslenme düzenini sağlıklı biçimde kurmalıyız. Kahvaltı alışkanlığı kazandırmak; yemeği sadece öğün saatinde tüketip, öğün dışında gereksiz atıştırmalıklardan uzak tutmak; evde abur cubur dolabı bulundurmamak gibi alışkanlıklar yararlı olacaktır. Bunun dışında besin çeşitliliğine önem vermek, çocuğun her türlü yemeğin tadına bakmasını sağlamak ve çocuğa uygun porsiyonları vermek de önemlidir.

Eğer fazla kilolu bir çocuğunuz varsa…

Öncelikle çocuğunuzun gerçekten fazla kilosu olup olmadığını tespit etmenizi öneririm. Bunun için en doğrusu bir çocuk doktoru ile görüşmek ve detaylı bilgi almaktır. Pratik olarak da “percentil eğrileri”ne bakarak çocuğunuzun kilosunu değerlendirebilirsiniz. Değerlendirme sonucunda fazla kilolu olduğu anlaşılan çocuk için öncelikle hareketsiz geçirdiği zamanları kısıtlamak gerekir. TV izlemek, bilgisayar oynamak gibi masa başı etkinliklerine sınırlama getirmelisiniz. İkinci adımda çocuğunuzun sevdiği ve uzun süre sürdürebileceği bir spor dalıyla uğraşmasını sağlamalısınız. Yüzme, basketbol, bisiklet veya yürüyüş… Önemli olan severek ve sürekli yapıyor olması. Üçüncü adım ise beslenmesini düzenlemek. Bu düzenlemeyi yaparken besin çeşitlerini kısıtlamak yerine porsiyonları doğru miktarda vermek daha doğru bir seçim olacaktır. Uygun miktarda her türlü besini tüketen çocuk için de herhangi bir besin öğesi eksikliği oluşmayacaktır. Bu dönemde amaç çocuğun hızlı şekilde kilo vermesi değil, kilo alımını durdurarak boy uzamasıyla birlikte normal kiloya ulaşmasını sağlamaktır. Doğru porsiyon miktarını belirlemek amacıyla bir beslenme uzmanından destek alınabilir.