Emziren Anneler İçin Beslenme Önerileri

bebek emziren kadın

Emziren anneler için bebeklerini yeterince beslemek çok önemlidir. Bunun yolu ise bütün besin öğelerini içeren yeterli ve dengeli bir beslenmedir. Tüm besin gruplarını karşılayan bir beslenme programı hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından elzemdir. Sağlıklı beslenmek anne sütünün miktar ve kalitesini artırır.

Yeterli ve Dengeli Beslenin!

Emziklilikte yeterince süt üretimi için günde mutlaka 3-4,5 litre sıvı tüketiniz. Bitki çayları, komposto gibi içecekler sıvı alımınızı kolaylaştıracaktır.

Omega 3 alımını desteklemek için haftada 2 kez 200 gr lık mevsim balığı tüketiniz.

B12 vitamini süt miktarı ve kalitesini etkiler. Özellikle günlük beslenmenizde size uygun miktarlarda yumurta ve kırmızı et tüketmelisiniz.

Magnezyum ve çinko yönünden zengin kuru meyve ve kuruyemiş ( fındık, ceviz, badem, yaban mersini, dut kurusu gibi ) tüketmelisiniz.

Fazla tuz tüketiminden kaçınınız. Günlük tuz tüketimi 1 çay kaşığını ( 5 gr) aşmamalıdır. İyotlu tuz tercih etmeye özen gösteriniz.

Annenin kemik sağlığı için kalsiyumu yeterli derecede alması gerekir. Günde en az 3 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketiniz.

Yaşamın her döneminde D vitamini depolarımızın dolu olması gerekir. D vitamini seviyelerinizi kontrol ettirmeyi ihmal etmeyin.

Emziklilik döneminde bol su için!

Bu dönemde sütünüzün en büyük destekçisi bol su içmektir. Her emzirmeden sonra vücudunuzdan doğal olarak bir sıvı çıkışı olur ve bu sıvıyı yerine koymak da yeni süt üretimi için büyük önem taşır. Emzirmeden sonra kaybettiğiniz sıvıyı yerine koymak bir sonraki emzirmede sütünüzün artmasına yardımcı olur. Bu nedenle her emzirmeden sonra yaklaşık 500 ml su içiniz.

Bu dönemi avantaja çevirin

Emziklilik dönemi kilo vermek isteyen anneler için avantajlı oldukları bir dönemdir. Bu dönemde düzenli olarak emzirmek günde yaklaşık 500 kalori daha fazla harcamanızı sağlar. Beslenme düzeninize dikkat ederek ve bebeğinizi emzirmeye devam ederek kilo verme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Emzirme sıklığı ve süresi

İlk aylarda bebek her ağladığında emzirilmelidir. İlk 1-2 aylık dönemden sonra emzirme aralıkları 2-3 saate uzayabilir. Bu aralıkların belirlenmesinde; bebeğin iştahı, kilo ve boy artışı etkilidir. Her öğünde bebeğin bir memeyi tamamen boşaltması sağlanmalıdır. Meme tamamen boşaldıktan sonra diğer memeye geçilmelidir. Sütün artması için her iki memeden de süt verilmesi gerekir.