Gebelik Süresinde Ağırlık Kazanımı ve Dikkatli Tüketilmesi Gereken Yiyecek ve İçecekler

İyi haftalar sevgili Bigoody Kadınları… Bu hafta sizlere anlatmaya çalışacağım konu gebelikte alınan kilolar ekseninde seyrediyor. Şöyle ki; gebelik süresince uygun ağırlık kazanımı önemli bir konudur. Çünkü bebeğin doğum ağırlığı ile gebelikte kazanılan ağırlık arasında önemli bir ilişki bulunmaktadır.

Gebeliğin başlangıcında kilolu olan kadının fazla ağırlık kazanmasına gerek yoktur. Aşırı şişmanlık doğum sırasında çeşitli zorluklara neden olabilir. 5 kg dan az ağırlık kazanımı ise, anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye sokabilir. Bebekte fiziksel ve zihinsel gelişim yönünden yetersizlik görülebilir. Ayrıca ağırlık kazanımı az olduğunda anne sütünün veriminin düşeceği bilinmelidir. Fazla vücut ağırlığı kazananlarda sağlık sorunları (gebelik zehirlenmesi, doğum güçlüğü, şeker hastalığı, iri bebek doğumu vb.) görülebilir. Öğün atlamak, zayıflamaya çalışmak gelişen bebekte sağlık problemleri yaratabilir.

Gebe kadının vücudundaki değişikliklere uyum sağlaması için ağırlık kazanımı önemlidir. Bebeğin ağırlığının yanı sıra, artan kan hacmi, büyüyen göğüsler, plasenta ve amniyotik sıvı annenin ağırlık artışına katkıda bulunmaktadır.

Doğumda bebeğin ağırlığının 3.5 kg civarında olduğunu düşünürsek; Buna göre dağılım;

Bebek 3.5- 4 kg
Plasenta 0.5-1 kg
Amniyotik sıvı 1 kg
Göğüsler 0.5 kg
Uterus 1 kg
Anne kan hacminde artış 1.5 kg
Yağ deposu 2.5 veya daha fazla
Artan kas dokusu ve hücre içi sıvı 2- 3.5 kg

TOPLAM: 12.5 kg civarındadır.

Sağlıklı bir gebelik için, ağırlık kazanımının miktarı kadar hızı da önemlidir. Aylara göre kilo artışı şu şekilde olmalıdır.

  1. Trimester (ilk 3 ay) à 1-3 kg
  2. Trimester (ikinci 3 ay) à 3-5 kg
  3. Trimester (Üçüncü 3 ay) à 5-7 kg

Gebelikte Dikkatli Tüketilmesi Gereken Yiyecek ve İçecekler

  1. Kafein İçeren İçecekler

Çay, kahve, kakao, kolalı içecekler kafein içerir. Aşırı kafein alımı özellikle gebe annelerde çarpıntı, huzursuzluk, bulantı vb. bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Gebe annelerde kafein alımı günlük 125 mg’ı geçmemelidir. 2 çay bardağı çay veya 1 fincan kahve tüketerek günlük kafein alımını tamamlamış olursunuz.

  1. Bazı Bitki Çayları: Özellikle yeşil çay ve adaçayı gebelikte içilmemelidir, ıhlamur ve papatya çayı gibi hafif çaylar tercih edilebilir.
  2. Tatlandırıcılar: Diyabet hastalığı olmayan annelerin tatlandırıcı kullanmaları önerilmez. Diyabetli anneler ise doğal tatlandırıcıları tüketebilirler.
  3. Konserveler: Bu dönemde mümkün olduğunca doğal beslenmeye, mevsiminde bulunan sebze ve meyveleri tüketmeye özen gösterilmelidir.
  4. Gıda Katkı Maddeleri: Gıda katkı maddelerinin alımını azaltmak amacıyla beslenmede, mümkün olduğunca az miktarda paketli gıdaya yer verilmelidir.
  5. Şarküteri Ürünleri: salam, sosis, sucuk gibi nitrit nitrat içeren şarküteri ürünleri bu dönemde tüketilmemelidir. Bu besinlerin özellikle çiğ olarak tüketilmesi sağlık problemleri oluşturabilir.
  6. Bu dönemde sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması gerekir. Besinlerin üretim süreci içinde kullanılan kimyasal gübre ve hormonların da yan etkileri olduğu bilinmektedir.