Jumping Kid

oyun oynayan cocuk

Zamane çocuklarını bilgisayar, i-pad ve akıllı telefonlardan alıkoymak hiç kolay değil. Herkesin evinde, elinde bulunan bu teknolojik aletler, çoğunlukla bir oyuncağın yerini tutar hale de geldi. İnternetten indirilen oyunların bir süre sonra çevrimiçi oyunlara  dönüşmesi de kaçınılmaz olduğuna göre, biz ebeveynlerin çevrimiçi oyunların en güvenlisini seçmesi zaruridir.

Yapılan araştırmalar, 12-17 yaş arası çocukların yüzde 93’ünün çevrimiçi olduğunu ortaya koyuyor. İnternet bağımlılığı, web sitelerinden-oyunlardan gelen zararlı virüsler ve uygunsuz içerikler hakkında çocukların bilgilendirilmesi çok önemli. Online dolandırıcılık ve siber zorbalık vakaları da tüm bu zararlı maddelere eklenince, ebeveynler çocuklarını nasıl yönlendirecekleri konusunda belirsizlik yaşayabiliyorlar.

Buradan hareketle, dünyanın önde gelen internet ve veri güvenliği şirketi Trend Micro, çocuklar için internette nelerin zararlı olduğu ve nelerden uzak durmaları gerektiği konusunda bilgi sahibi olacakları eğlenceli bir oyun tasarladı. Oldukça basit bir ara yüze sahip olan oyunda, seçilen karakter, bir yandan internetin zararlı etkilerinden kaçarken bir yandan da güvenlik ikonlarını toplayarak yüksek puanı elde etmeye çalışıyor.