Reklamlar Çocukların Besin Seçimini Nasıl Etkiliyor?

Obezite, özellikle küçük yaşlardan itibaren başlayan ve gittikçe artış gösteren bir sağlık sorunudur. Enerji içeriği yüksek olan besinler, porsiyon miktarlarının artış göstermesi, fast food ve şekerli içeceklerden oluşan yanlış beslenme biçimi ve hareketsiz yaşam obezite oluşumunda rol oynamaktadır. Özellikle çocukluk ve gençlik döneminde ortaya çıkan obezitenin birçok nedeni vardır ve bu dönemde kilo artışı olan çocuklarda yetişkinlikte obez olma ihtimali %30 civarındadır. Bu nedenle doğru besin tercihleri okul çağı çocuklarının ileriki yaşlarda obeziteye bağlı diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, yüksek tansiyon gibi sağlık sorunları yaşamaması için büyük önem taşımaktadır.

Okul çağı çocuklarının besin seçimi,  özellikle anne ve babanın alışkanlıklarından etkilenir. Bununla birlikte çevresel etmenler de çocuklarımızın seçimlerini en çok etkileyen etmenlerden biridir. Çocukların televizyondaki besin reklamlarına fazlaca maruz kalması,  reklam ile sunulan ürünlerin içerikleri, reklamların görsel olarak ikna edici olması da çocukların besin seçimlerini etkilemektedir. Bu reklamlar özellikle çocukların en fazla televizyon izlediği saatlerde daha yoğun bir şekilde yayınlanmaktadır.

Reklamlarda tanıtılan ürünün çocuk tarafından markette ya da alışveriş merkezinde ısrarla istenmesi de ebeveyn ve çocuklar arasında çatışmaya sebep olmaktadır.

Ebeveynlere bu konuda büyük görevler düşmektedir. En doğru olanı evinizde sağlıksız besinleri mümkün olduğunca bulundurmamak, televizyon izleme süresini kısaltmak, markette çocukları atıştırmalık bölümlerden uzak tutmak ve eğer istiyorlarsa bu ürünlerin miktar ve sıklığı konusunda anlaşma yapmaktır.