Tüp Bebek; En Zor İki Hafta!

 

Tüp bebek yapma kararınızın ardından işte şimdi transfer bitti ve  iki haftalık süreç başladı. Belki de hayatınızın duygusal açıdan en zor geçecek iki haftasıyla başbaşasınız. Acaba hamile kalabilecek misiniz?

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, tüp bebek tedavisinde en zor geçen o iki haftada gebelik şansınızı artıracak 10 değerli ipucunu sizler için yazdı.

İşten izin alın, evde oturup tv izleyin

Tedavi sonrası işyerinden birkaç gün uzaklaşmak iyi gelecektir. Bu sizin ve bebeğinizin hayatı. Başka hiçbir şey önemli değil. Embriyonun tutunması transferden 3-4 gün sonra olacaktır. Stres ve heyecan size yardımcı olmaz. Evde oturun ve televizyon izleyin.

Ağır kaldırmayın, sıcak banyodan kaçının

Bu andan itibaren ağır kaldırmaktan, çok ağır egzersizden ve aşırı sıcak banyo yapmaktan kaçınmalısınız. Yolculuk yapmanız gerekiyorsa asla valizinize dokunmayın.

İlaçlarınızı sakın aksatmayın

Bu iki haftalık süreçte kolayca ilaçları aksatabilirsiniz. Asla unutmam diyerek kendinize fazla güvenmeyin. İlaçlar embriyonuzu hayatta tutacak ve rahim içi çevreyi en uygun hale getirecektir. Unutmamak için telefon alarmını ayarlayabilir ya da küçük bir çizelge hazırlayabilirsiniz.

Çikolata tüketmeyin, yatakta fazla kalmayın

Bu iki hafta gerçekten zor bir süreç. Sinir ve heyecanı bir kenara atın. Çikolata tüketmeyin. Sağlıklı beslenin. Bol sebze ve meyve tüketelim. Yatakta çok fazla zaman geçirmeyin. Bu gebe kalmanıza yardım etmez. Hatta kan dolaşımını olumsuz etkileyerek gebelik olasılığını azaltabilir.

Lekelenme ya da kanama mı var? Panik yok…

Kanama veya lekelenme bu iki haftalık süreçte olabilir. Ve kahverengi bir akıntı da. Endişe etmemeye çalışın. Çünkü bu durum gebelik sonucu açısından hiçbir öneme sahip değil. Çok endişelendiyseniz doktorunuzla görüşün.

Kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçları dikkate alın

Bazen düşük doz aspirin ve heparin (kan sulandırıcı ilaç) gebeliği koruyabilir. Bunu doktorunuzla transferden önce konuşun. Küçük bir pıhtı düşüğe neden olabilir.

Cinsel ilişkide bulunmayın, mastürbasyon yapmayın

Transfer sonrası seks iyi bir hareket şekli değildir. Enfeksiyon oluşabilir. İki hafta boyunca seks yapmayın. Masturbasyon yapmayın. Aldığınız hormonlar kendinizi seksi hissetmenize neden olsa da bekleyin.

Erken test yapmayın ve gebelik belirtisi aramayın

Erken gebelik testi yapmak anlamsızdır. Tedavi sırasında vurduğunuz  HCG (hormonu) gebelik testinde yanıltıcı sonuç çıkmasına neden olabilir. Lütfen test için size söylenen güne kadar bekleyin. Sabırlı olun. Gebelik belirtilerini kendinizde aramayın. Bunlardan kendinizce anlam çıkartmayın.

Sancılar ve kramplar normal, korkmayın

Bu iki hafta boyunca sancılar ve kramplar olacaktır. Panik yapmamaya çalışın. Bunlar rahminizin aktif bir süreç geçirmesinden dolayıdır. Hatta bazen rahme tutunmanın bulgusu da olabilir. Çok fazla sancılanırsanız doktorunuzla görüşün.

En kötüsünü bekleyin ama en iyisi için ümitlenin

Hiçbir  IVF (tüp bebek) tedavi sürecinin  gebelik garantisi yoktur. Bu iki haftanın sonunda beklentiniz ya gerçekleşecek ya da olmayacak. Olumsuzluklara  takılmadan, bu süreyi gebelik şansınızı artıracak şekilde değerlendirmeye çalışın.

Kaynak: Op. Dr. Betül GÖRGEN

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı