Bebeğinizin Odası Ne Renk?

 

Bebeğinizin odası ne renk? Özellikle son trimesterde , heyecanın doruk noktasına ulaştığı haftalarda artık cinsiyeti de belli olan evin yeni ferdinin yaşam alanını hazırlamak anne ve baba adayları için emek yoğun ama bir o kadar da keyifli bir süreçtir. Kimi ebeveynler klasik ve alışılagelen bebek odaları hazırlamayı tercih edebilir.Kızlar için toz pembeler,lila tonları , erkekler için uçuk maviler…

Ayılar, kelebekler, fiyonklar… Sanırım rahatlıkla kafanızda canlandırabildiniz.

Kimi anne babalar ise daha modern  ve minimal hatlı bir dekorasyon tercih ederler…Griler,toprak tonları ,siyah beyaz kombinasyonları ,zaman zaman yeşiller ,sarılar… Geometrik desenler,puantiyeler…

Peki konuya daha bilimsel bir açıdan bakmaya ne dersiniz?

Renklerin  insanlar üzerindeki etkilerini ve mekan algısına olan katkılarını inceleyen bir çok çalışma var.Bu çalışmaların sonuçlarındaki ortak noktalara beraber bir göz atalım:

KIRMIZI : 3 ana renkten biri olan kırmızı ,tutkunun ,heyecanın rengidir.Bebek ve çocuk odalarında dikkat çekmek istediğimiz objeler için kırmızıyı kullanabilir ,dekorasyonda gri ve beyaz tonlarla kombinleyebiliriz. Dar bir yüzeyde tercih edebileceğimiz kırmızıyı,tüm duvarlarda ya da odaya hakim şekilde kullanmaktan kaçınmak gerekir.

SARI VE TURUNCU : kırmızı gibi turuncu ve sarı da sıcak bir ortam yaratmamızı sağlayan,mekanda insanı içine alan renklerdir.Tonları pastele kaydıkça daha dingin bir etki yaratırlar.Yine kırmızı gibi kısmi alanlarda kullanılmalı,tüm mekana hakim olmasından kaçınılmalıdır.Sonuç olarak bebek ve çocuk odalarının oyun dışındaki en önemli işlevi, huzurlu ve dingin bir uykuya hazır layan ortamlar  yaratmaktır.

YEŞİL : Sarı ve Mavinin birleşmesiyle ortaya çıkan yeşil renk ,huzurun rengidir.Doğanın bütün dinginliğini ,çoşkusunu içinde barındırır.Öğrenme ve konsantrasyon üzerinde pozitif etkisi vardır.Yeşil doğanın yansımasıdır,şüphesiz bebek odaları için elinizdeki en iyi alternatiflerden biridir.

MAVİ : Diğer bir ana renk olan mavinin rahatlatıcı ,sakinleştirici etkisi vardır,fakat kullanılan tona çok dikkat edilmelidir.Gri-maviler insan ruhu üzerinde hüzünlendirici bir etki yaratabilir.Ayrıca yemek mekanlarında kullanmamaya özen göstermek gerektiği söylenebilir.Açık maviler,sıcak tonlar mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir.Eğer marin tonlarda maviler tercih edecekseniz bunları da kısmi alanlarda kullanmanızı öneririz.

MOR: Mor asaletin rengi olarak tanımlanır.Morun heyecan verici , etkisi kırmızı ve turuncu gibi mekana enerji katacaktır.Fakat geniş alanlarda kullanırken daha yumuşak tonları (lila , lavanta gibi ) tercih etmek diğer tüm renklerde belirttiğimiz gibi bebeğin daha sakin ve huzurlu kalmasına yardımcı olur.

BEYAZ:  beyaz denince akla masumiyet ,saflık, temizlik gelir.Bir bebek için kullanılan tüm sıfatlar beyazı da simgeler.Fakat tüm mekanda beyaz kullanmak doğru bir adım olmayacaktır.Yer yer canlı tonlarda odak noktaları yaratmak , bebeklerin dikkatini arttıracağı gibi ,mekana da sıcaklık katacaktır.Tümüyle beyazdan kaçının.

PEMBE : Tüm kızların favorisi ! Prenses odalarının bir numaralı rengi olan pembe her kız odasının olmazsa olmazıdır.Eğer klasik bir dekorasyona eğiliminiz varsa tüm pembeler sizin.Minimalist akımla döşenen odalarda da pembeyi gri-beyaz-pembe olarak kullanabilirsiniz.Pembenin farklı tonlarını da bir arada kullanabilir,açık-koyu tonlarla mekana hareket katabilirsiniz.

GRİ: Dekorasyon trendleri griyi en tepeye oturtsa da griyi dekorasyonda kullanırken dikkatli olmak gerekir.Çok fazla gri mekana kasvet ve hüzün duygularını katar ki , bu bebek odalarında hiçte istenmeyen bir durumdur.Mümkün olduğunca sıcak tonlarını tercih edin ve canlı renklerle kombinleyin.

SİYAH: siyah bebek odaları için çok uygundur diyemeyiz.Mutlaka kullanmak istiyorsanız mekanın yeterince aydınlandığından emin olun.Ayrıca mutlaka büyük pencereleri olması gerektiğini belirtelim.Ve unutmayın ki siyah renk ,üzerini yeni bir renk kaplamak istediğinizde sizi çok üzecektir.

KAHVERENGİ:  Kahverengiyi mobilya da kullanmak mekana doğal bir hava katacaktır ,fakat mekanı kahverengiye boyamak çok riskli bir uygulama olur.Kahverenginin orta tonlarından kaçının.Eğer bir kahverengi tutkunuysanız kısmi alanlarda çikolata kahve ,geniş alanlarda açık bej kullanabilirsiniz.

Çocuk odalarında gerek mobilya da ,gerek boyalar da hijyenik ve kokusuz,nefes alanlar ürünler tercih edin.Doğa dostu ve kaliteli alternatiflerle oluşturacağınız mekanlarda sağlıklı bebekler büyütebilmeniz dileğiyle…