Çocuk Odalarında Okuma Köşeleri

 

“Haydi oku” deyince sizin ufaklık da okumuyorsa,  belki de bir şeyleri eksik yapıyorsunuzdur… Bu yazıda mekansal anlamda, onun okuma alışkanlığı kazanmasına nasıl yardımcı olabileceğimiz konusunda ipuçlarını derledik.

 

 

 

 

 

 

 

Bir çocuğa okuma alışkanlığı kazandırmak için şüphesiz ki en etkili yol, ona örnek olmaktır. Beraber okuma saatleri düzenleyebilir, ona okurken eşlik edebilirsiniz. Bu faaliyetler hem geçirdiğiniz zamanı değerli kılacaktır, hem de sizi rol model alan çocuğunuzun okuma ile bağını güçlendirecektir.

Mimari olarak okumayı cazip hale getiren mekanlar yaratmak ise aslında hiç de maliyetli bir iş değil. İnsanoğlunun en ilkel içgüdüsü olan barınma ihtiyacı burada bize çıkış yolunu gösteriyor.

Bazen bir koliden bozma bir ev, bazen de duş perdeleriyle bölünen küçük bir köşe cazibe noktası olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yapı ve dekorasyon malzemesi satılan marketlerden temin edebileceğiniz soft renklerdeki cibinlikler ve yumuşak kumaşlardan kendinizin de dikebileceğiniz renk renk yastıklarla oluşturulan alanlar çocuğunuzun en sevdiği özel alanlarına dönüşecektir. Tabii ki yaratıcılığın, hayal etmenin sonu yok, yeter ki zaman ve bütçe ayırabilin.

Peki dikkat etmemiz gereken temel prensipler neler?

  1. Her şeyden önce, doğru ışık göz sağlığı için çok önemli. Mümkünse gün ışığından yararlanılmalı, eğer bu olanaklı değilse gözü yormayan gün ışığı ampulleri tercih edilmeli, floresan ışıktan kaçınılmalıdır.
  2. Okuma lambası kullanılacaksa, genel mekanı aydınlatan tavan aydınlatması ile birlikte kullanılmalı ve konumu kitaba gölge düşürmeyecek şekilde ayarlanmalıdır. Koltuk ya da minderinizin yanına yerleştirdiğiniz bir sehpanın üzerinde konumlandırabilirsiniz.
  3. Kullandığınız kumaşlar pastel tonlarda ve yumuşak dokulu olmalı, yatarak ya da oturarak okumalarda bel ve boyun sağlığınız için gerekli destekler mobilyayla sağlanmış olmalıdır.
  4. Kitap rafları mümkünse açık ve çocuğun ulaşabileceği yüksekliklerde konumlandırılmalıdır.