BOTOX? DOLGU? YA DA HİÇBİRİ!

botox yada dolgu

Yaz geldi çattı. Çoğumuz plajdan ve kumsal partilerinden önce bir güzellik merkezine uğrama düşüncesindeyiz. Cildimiz çok mu kuru ne? Şu dudak kenarı çizgileri iyice belirginleşti sanki… Daha genç, daha taze görünme derdine dalıp bilinçsiz tercihlere kapılmayalım lütfen! Her işin ehli var…

Yaz yaklaşırken daha genç ve formunda bir cilt için yaptırılan botoks ve dolgu uygulamaları konusunda dikkatli olmanın gerekliliğine vurgu yapan uzmanlar, bu konuda farkındalığı artırmak için kolları sıvamış durumdalar. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur, dolgular ve botoks konusunda bilinçsiz uygulamalar konusunda biz kadınları uyarıyor: “Güzellik kavramı gittikçe yapmacıktan uzak bir noktaya geliyor, iz bırakan cerrahiler ve radikal girişimler artık demode. İşte bu yüzden kişiler doğal görünümlü dokunuşlarla dolgu ve botoks uygulamalarına rağbet ediyorlar ve her geçen gün bunlara talep biraz daha artıyor. Fakat her iki uygulama için de mutlaka kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar var. Eğer mağdur olmamak ve güzelleşmek için yapılan bu girişimlerde hayal kırıklıkları yaşamamak istiyorsanız, öncelikle sterilizasyona, kullanılan malzemenin kalitesine ve uygulayıcının bir doktor olmasına dikkat etmek gerekiyor”

Dolgu uygulamaları konusunda anatomi bilgisi ve uzmanlığın önemli olduğunun altını çizen uzman hekim,  dolgu uygulamalarının kişiye özel planlanması gerektiğini söylerken, bu tür uygulamalarda mutlaka insan bedenine uyumlu maddelerden yapılanların ve en az reaksiyon riski taşıyanların tercih edilmesi gerektiğini vurguluyor.

 Botox malzemesine dikkat

Botoksun laboratuvar ortamında işlenmiş botulinum bakterisi olduğunu söyleyen Cihantimur, doğru uygulandığında çok fazla faydası bulunan botoks işleminin işin uzmanı kliniklerde, uzman doktorlarca yapılması gerektiğinin de altını çiziyor. “Daha evvel başka bir klinikte yaptırdığı botoksun fayda etmediğini söyleyen pek çok hastamız olmaya başladı. Bunun birkaç sebebi olabilir. Botoks soğuk zincirle taşınması gereken ürünlerdir. Eğer gittiğiniz klinik bu sürece dikkat etmemiş ve ürünlerin muhafazasını iyi yapmamışsa, bozulur ve dolayısıyla etkisi azalır. Botoksun fayda etmemesinin bir başka sebebi de minimum dozun altında kullanılması ve bedenin buna antikor üretmesi olabilir. Bu şekilde bedende bir antikor oluşmuşsa, sonrasında yapılan botoks uygulamasının hiçbir faydası olmaz çünkü beden anında botoks molekülünü parçalar. Bu sebeple botoksun işin ehli ve bu tarz uygulamaların ciddiyetini ve hassasiyetini bilen doktorlarca yapılması şarttır”.