Cildiniz Nem Mi Kaybetti? İşte Çözümü…

 

Son dönemde çok konuşulan cilt yağlarından bahsetmek isterim. Loreal, Mac, Biooil gibi markaların cilt yağları özellikle çok kuru ciltlerde cildi neme doyuran ürünler. Cilt bakım yağlarının cildin kaybettiği elastikiyeti geri kazandırmak, cildi neme doyurmak, derin çizgilerin görünümünü yumuşatmak, cizgi oluşumunu geciktirmek, parlaklık ve canlı görünüm gibi vaatleri bulunuyor. Yaşa ve cildin ihtiyacına göre seçim yapılması gereken bu yağların mutlaka hangi amaca yönelik olduğunu bilerek kullanmak gerekiyor.

Cilt yağları günlük bakım için kullanılırken, makyaj altı bazı olarakta tercih edilebiliyor.

İçerisinde çeşit çeşit yağ barındıran bu ürünleri fondöteninize bir damla yağ karıştırarak cildinizin daha pürüzsüz, sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

Her ne kadar uçucu yağlar içeriyor olsada bu tip ürünleri yağlı ciltlerin kullanmamasında fayda var.

Kuru ve çok kuru ciltlerin rahatlıkla tercih edebileceği bu cilt yağlarını, alın, burun ve çene bölgesi yağlı olan karma cilt olarak adlandırdığımız cilt yapısına sahip bayanlarsa sadece yanaklarına az miktarda uygulayabilirler. Yanağa sürülebilir olmasının sebebi ise karma ciltlerde yanak bölgesinin daha kuru olmasıdır.

Önemli bir bilgide yağların göz çevresine kullanılmaması gerektiği. Göz çevresi yüze göre 3 kat daha ince bir deriye sahip olduğu ve yağ bezesi oluşumuna daha müsait olduğu için göz çevresine yağ kullanmamak gerekir.