E-Atığı Hazineye Çeviriyor

(PRNewsfoto/Dell)

Dell, geri dönüşüm programından geri kazanılan altın ile sınırlı sayıda üretilen özel bir mücevher koleksiyonu ortaya çıkardı. Ayrıca şirket, kullanılmış elektronik eşyalardan geri dönüştürülmüş altını, Latitude 5285 2’si 1 Arada bilgisayarların yeni ana kartlarında kullanmak üzere sektörün ilk pilot programını başlatıyor…

Dell, kullanılmış elektronik eşyalardan geri dönüştürülmüş altını bu ilkbahardan itibaren ödüllü Latitude 5285 2’si 1 arada içinde gelen yeni ana kartlarında kullanmak üzere sektörün ilk pilot programını duyurdu. Pilot program, sunucu ana kartları üzerinde yapılan fizibilite çalışmasının başarılı olmasını takiben başlatıldı. Bu kapalı döngü altın süreci, önümüzdeki yıl milyonlarca yeni ana kartın yaratılmasını desteklemek üzere yola çıktı. Zira bir ton ana kartta dünyanın bir ton maden cevherinden 800 kat daha fazla altın bulunuyor. Program, aynı zamanda Dell’in kapalı döngü programını plastikten değerli madenlere genişletiyor.

Şu anda sadece %12,5 e-atık başka ürünlere geri dönüştürülüyor. Sonuç olarak Amerikalıların her yıl sadece artık istemedikleri telefonlarıyla 60 milyon dolar değerindeki altını ve gümüşü çöpe attığı tahmin ediliyor. Bu da bu değerli madenlerin, yeni güzel ürünlere geri dönüştürülmesi potansiyeli olduğunu gösteriyor. Kullanılmış teknolojiden altını tekrar kullanmanın ve ileri dönüşüm ile geri kazandırmanın ekonomik avantajlarının yanı sıra insan sağlığına zararı engelleyerek ve genelde madenden çıkarılmış altın ile ilişkilendirilen kirleticilerin özütlenme sürecini ortadan kaldırarak çevresel ve toplumsal faydalar da yaratıyor. Trucost araştırmasına göre Dell ortağı Wistron GreenTech tarafından oluşturulan altını geri kazandırma sürecinin geleneksel olarak çıkarılan madenden %99 daha düşük bir çevresel etkisi var.