Kepek Mi? Dert Değil…

Saçlarımız bizim aynamız. Kimi gün ışıl ışıl, kimi gün solgun, kiminde dağınık… Ama bizi sosyal yaşamın kıyısında elimizde tarakla bekleten de o! Bir ortama girdiğimizde dikkati ilk çeken, rengi ya da biçimiyle hakkımızda fikir veren saçlarımız zaman zaman sorun da yaşadığımız özel cilt alanlarıdır aslında. Kepek, en basit tanımıyla saç derisinde zaman zaman oluşan parçacıklı deri döküntüleridir. Kaşıntı yapması bir yana, saçımızda kirli de bir görüntüye neden olur. Kişinin sosyal yaşamını olumsuz etkileyen ‘kepek sorunu’ sanılanın aksine kolayca çözülebilecek basit bir deri hastalığıdır.

Kepeğin nedeni?

Saçı uygun zaman aralıklarında ve uygun biçimde yıkamadığınızda, daha doğrusu kafa derisine nefes alma hakkı tanımadığınızda başlar kepek oluşumu. Temel nedeni bakımsızlık ve kişinin deri yapısını bilmiyor olmasıdır. Örneğin yağlı bir kafa derisi olan biri bol kremli bir şampuan kullandığında, istemediği halde kepekle tanışacaktır.

Nasıl geçer?

Kepekli saçlardan kurtulmak için öncelikli yapılması gereken uygulama saçların ılık su ile yıkanmasıdır. Sıcak su ile saçları yıkamak, kepek oluşumunu hızlandırır. Jöle, sprey ve briyantin gibi şekillendirici ürünler mutlaka günün sonunda saçtan arındırılmalıdır. Kepekli saça özel ürünler kullanmak tercih sebebidir. Ve tabii stres ve sıkıntı kepek oluşumunu dolaylı olarak hızlandırır. Dolayısıyla stresten uzak durmak saçlarınız için bile çok önemlidir. Organik bakım ise böyle durumlar için vazgeçilmezdir… İşte bizden yapımı basit bir doğal reçete:

Doğal Kepek Maskesi

½ çay bardağı su

½ yemek kaşığı elma sirkesi

3 damla çay ağacı yağı

Tüm malzeme bir kaba alınır ve karıştırılır. Cam bir saklama kabına konur. Parmak ucuyla alınan karışım saç diplerine dairesel hareketlerle sürülür. Maksimum 10 dk.’lık bekleme sonucu saçlar yıkanır.

.