Yerel Ticaret İle 22 Ülkede 20,000 İnsana İş Sağlıyor

 

Bu yıl, The Body Shop’ın devrim niteliğindeki kaynak edinme programı olan Yerel Ticaret’in (Community Trade) 30’uncu yılı. Güzellik sektöründe bir ilke imza atan The Body Shop’ın Yerel Ticaret projesi, “ticaret dünyaya iyilik getirmeli” inancının yapı taşını oluşturuyor. Marka, 2017’de bu programa dört yeni yerel ticaret ürünü daha ekledi, hedef ise programı 2020 yılına kadar iki katı büyütmek…

The Body Shop’ın kurucusu Dame Anite Roddick, Yerel Ticaret programını ‘Bağış Değil İş’ (Trade Not Aid) adı altında, gelişmekte olan toplumlara iş fırsatı sunmak için, 1987’de kurdu. Bu yıl 30’uncu yılını kutlayan program kapsamında, 22 farklı ülkede, 30 üretici tarafından 23 farklı ürün içeriği ve aksesuar tedarik ediliyor.

Müşterilerine doğal ürünler sunan The Body Shop’ın üç ana amacı var: az gelişmiş ülkelerin toplumlarına destek sağlamak, geleneksel mahsulleri ve tarım tekniklerini korumak ve sürdürülebilir tarımı artırmak.

40 bin kişiye iş olanağı

The Body Shop, ‘Değer Kat, Tüketme’ (Enrich Not Exploit) sözüyle, Yerel Ticaret programını 2020’ye kadar iki katına çıkarmayı planlıyor. Bu hedef dünya çapında 40 bin insana iş olanağı sağlayacak ve tehdit altında olan zengin ekosistemlerde sürdürülebilir çalışmalar içerecek. Kaynaklarını özenle elde eden The Body Shop, ekolojik önem taşıyan bu bölgelerin korunmasına yardımcı olacak.

Yeni ürünler

The Body Shop, 30’uncu Yerel Ticaret yılında listesine dört yeni ürün ekledi ve toplam ürün sayısını 23’e çıkardı. İspanya’nın Alicante bölgesinden badem yağı, Ekvador’dan muz püresi, İngiltere’nin Herefordshire kasabasından gül esansı ve Hindistan’dan mango tohumu yağı 2017’nin başında The Body Shop tarafından kullanılacak ürün içerikleri listesine eklendi.

Eğitim ve ticaret ile olumlu etkiler

The Body Shop dünya çapında 20 binin üzerinde üreticiyle çalışıyor, bu üreticilerin uluslararası pazara girişini sağlarken, adil fiyatlar ödüyor ve uzun süreli ticari ilişkileri kuruyor. Program sadece üreticilere değil aynı zamanda onların aileleri ve yaşadıkları toplum üzerinde de etkili. Yerel Ticaret’in bir parçası olarak ödenen ikramiyeler, hastane ve okul gibi ihtiyaç duyulan tesislerin inşası için kullanılıyor. Aynı zamanda bugüne kadar program 8 bin hektar yağmur ormanının korunmasına da yardımcı oldu.

Sürdürülebilir Kaynaklar bölümünün lideri Will Stephens, “Yerel Ticaret, The Body Shop’ın DNA’sında var, Yerel Ticaret olmadan The Body Shop var olamazdı ve amacımız programı büyüterek dünyada iyi bir iz bırakmak. Yaptığımız şey, çevreye ve topluma zarar veren endüstriyel standartların zorunluluk olmadığını kanıtlayan harika bir ornek, ve 30 yılda başardıklarımız ile gurur duyuyoruz. Bir çok insanın hayatını iyi yönde değiştiren bu programın gelecek 30 yılı için cok heyecanlıyız” dedi.

Yerel Ticaret ortaklıklarının bazı örnekleri:

  • Hindistan’dan tahta masaj aletleri ve organik pamuktan yapılmış tekstil ürünleri: Teddy Exports, The Body Shop’ın bu programdaki tedarikçisi olarak, The Body Shop’a tahta masaj aletleri ve bez çantalar üretmeye devam ediyor. Teddy Exports 1987 yılında 5 calışandan oluşurken, programın yardımıyla şu an 30 farklı köyden 600 zanaatçı istihdam ediliyor. Toplumun engelli, HIV-pozitif ve kadın üyelerine de iş olanağı sağlayan Teddy Exports, çalışanlarına sağlık programları ve eğitim sunarak toplumun refah seviyesini arttırmaya yardımcı oluyor.
  • Fransa’dan kenevir tohumu yağı: The Body Shop 1992’den bu yana kenevirin psikoaktif olmayan bir türü olan cannabis sativa’yı kullanarak zengin içerikli nemlendirici kremler üretiyor. Fransa’da 300 üyesi olan bir üretici ile çalışan The Body Shop, ürün için 11 farklı kullanım alanı sağlayarak, ürünün pazardaki yerini garantiliyor ve çiftçilerin ekonomisine katkıda bulunuyor.
  • Brazilya’dan organik alkol: The Body Shop 2016 yılında alkolü Native adlı organizasyondan tedarik etmeye başladı. Native, Union For Ethical Biotrade (UEBT) üyesi bir şirket olup, sürdürülebilir tarım endüstrisi liderlerinden biri olarak bilinmektedir. Bu organizasyon, inovatif ve sürdürülebilir şeker kamışı üretiminin yolunu açıyor. Bunun sonucu olarak, bölgenin ekolojik dengesinde görülen düzelmeyle beraber, sayısı azalmakta olan pumaların ve diğer yırtıcıların doğal seviyelere yaklaşmaya başladığı gözlemlendi. Native, Yerel Ticaret programının yetenekleri konusunda iyi bir ornek, ekonomik acıdan zorluk ceken toplumlarla çalışmaya olan yatkınlığını kanıtlayan program, günümüzde endüstriyel yenilikçileri de içeriyor ve tarım standartlarını iyi yönde değiştiriyor.