Benetton’a Yeni Artistik Direktör

Moda Tasarımcısı Jean-Charles de Castelbajac United Colors of Benetton’un kadın ve erkek koleksiyonlarının yeni artistik direktörü oldu. United Colors of Benetton’un yönetim kurulu başkanı Luciano Benetton yeni artistik direktörleriyle ilgili duyuruyu şu sözlerle yaptı: “Jean-Charles de Castelbajac ailemize katıldığı için çok mutluyuz. Deneyimi, karizması ve moda trendlerini ön görme yeteneğiyle markamıza büyük bir değer katacağına inanıyoruz.”

Castelbajac uzun kariyeri boyunca tasarımdan resme, reklamdan sokak sanatına kadar birçok alanda varlığını gösterdi. Moda dünyasına ilk adımını 1968 yılında annesiyle birlikte yarattığı moda markası ile attı. Daha sonrasında ise, anti-fashion akımı aracılığıyla ve farklı objeleri kıyafetlerle birlikte kullanarak trendlere ilham vermeye devam etti.

Castelbajac ve Benetton modayı sanatla bir araya getirme konusunda da aynı tutkuyu paylaşıyorlar. Kariyeri boyunca Fransız tasarımcı; Andy Warhol, Miguel Barcelo, Keith Haring, Jean Michel Basquiat, M.I.A ve Lady Gaga gibi birçok sanatçıyla çalışmıştır. Yarattığı tasarımlar New York’ta Institute of Fashion and Technology’de, London’da Victoria&Albert Müzesi’nde ve Paris’te the Galliera Müzesi’nde sergilendi. 2018 yılında ise Paris Biennale’inde misafir artistik direktör olarak görev aldı.