Dice Kayek’ten “Bustier d’Amour”

Türkiye’nin güçlü uluslararası moda markalarından Dice Kayek’in, dünyaca ünlü çağdaş ressam ve gravürcü Rachid Koraïchi ile ortak sergileri Paris’in Le Marais Bölgesi’ndeki Belediye Sarayı’nda açıldı. SKIN Derneği yararına bir araya gelen Dice Kayek ve Rachid Koraïchi, güçle zayıflığı, iktidarla fanteziyi birleştiren, kadınların güzelliğine bir övgü niteliği de taşıyan “Bustier d’Amour” adlı eserlerini sanatseverlerin beğenisine sundu.

Koleksiyonlarıyla dünyada adından sıkça söz ettiren Dice Kayek, sanat eserleriyle de sanatseverlerin beğenisini topluyor. Dice Kayek’in son sergisinin açılışı 9 Ekim 2018 Salı gecesi Paris’in 3. Bölge Belediye Sarayı’nda gerçekleştirildi. “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olan Ekim ayında açılan serginin ana parçası olarak, Rachid Koraïchi ve Dice Kayek’in birlikte ürettikleri “Bustier d’Amour” isimli “giyilebilir sanat” eseri yoğun ilgi gördü.

Dice Kayek’in yaratıcıları Ece Ege ve Ayşe Ege, “Bustier d’Amour” (Aşk Büstiyeri) ismini verdikleri Haute Couture eseri, çağdaş ressam ve gravürcü Rachid Koraïchi’nin çağrısı üzerine SKIN Derneği yararına tasarlandı.

2013 yılında “Istanbul Contrast” koleksiyonlarıyla Jameel Prize 3’ü kazanan Ayşe Ege ve Ece Ege kıyafeti tasarlarken, 2011 yılında Jameel Prize 2’yi kazanan Rachid Koraïchi de kıyafetin üzerine elle işlenecek işaret, kelime ve sembolleri seçti. Dice Kayek’in tasarımı ve Rachid Koraïchi’nin seçtiği işleme desenlerinin birleşmesiyle “bir koruma ve şifa büstiyeri” ortaya çıktı. Güçle zayıflığı, iktidarla fanteziyi birleştiren eserin çıkış noktası, Ece Ege’nin çok sevdiği zıtlıkların ittifakından doğdu. Kadınların güzelliğine bir övgü niteliği de taşıyan “Bustier d’Amour”, SKIN Derneği’nin yardım ettiği kadınları destekleme amacıyla yaratıldı.