Türk Moda Öğrencilerinin Tasarımları Mumu’da

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Moda Tasarımı Bölümü’nün Mumu (www.mumudizayn.com) ile gerçekleştirdiği ortak proje kapsamında, bölüm öğrencilerine yönelik atölyelerde iş modeli ve baskı tasarım çalıştayları düzenlendi.

Baskı tasarımı geliştirme ve Mumu aracılığıyla öğrencilere tanınan fırsat ve işbirliğinin aktarıldığı atölyeler sonrasında öğrenciler, kendi tasarımlarını hazırlayarak jüriye sundu. Türkiye’yi yenilikçi tasarımlarıyla Dünya’da en iyi şekilde temsil eden moda tasarımcısı Nevra Karaca, BİLGİ Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Gülsen Bal ve Mumu Genel Müdür ve Kurucu Ortağı Gül Aslan Damcı’dan oluşan jürinin değerlendirmesi sonucu ilk üç tasarım belirlendi. Öğrencilerin projeleri, özgünlükleri, hikayelerini aktarmadaki güçlü yönleri ve kullanılan detaylı, farklı teknikleri kapsamında değerlendirildi.

İlk üçe giren öğrenciler; “Aşk” isimli çalışmasıyla Nagihan Kuruçay, “Su altında yolculuk” ile Serina Meydan ve “Gökkuşağı” ile Ece Çakıroğlu oldu.

Su altının zengin dünyasını oldukça detaylı bir çalışmada yorumlayarak farklı bir dünyaya dönüştüren Serina Meydan’ın tasarımı, özgünlüğü nedeniyle seçilen projeler arasında yer aldı. Nagihan Kuruçay’ın sevgiliye, hayata ve doğaya aşk teması kapsamında, bir ağacın dal ve köklerini kalbin gerçek bir parçası gibi resmettiği “Aşk”, hikayesini en iyi anlatan tasarım olarak öne çıkan projeler arasında yer aldı. Ece Çakıroğlu’nun renk kullanımı ve tekniğiyle dikkat çeken tasarımı “Gökkuşağı”, gökyüzünde süzülen insan figürünün yansıttığı özgürlük hissi ve insanla doğa bütünlüğü mesajını güçlü bir şekilde yansıtması nedeniyle seçildi.

Seçilen üç tasarım Mumu Dizayn’ın ürünleri arasında yer alarak satışa sunuldu.