Bayramda Beslenme

Genelde büyüklerin evinde bayram kahvaltısıyla başlayan ve ziyaretlerle devam eden bu güzel günlerde, tüketilen besinlerde aşırıya kaçılabilir. Ancak ramazanda yaşanılan uzun süreli açlık sonrasında metabolizma hızı yavaşlayacağı için bayram sofralarında hamur işleri, şeker ve şekerli besin tüketimini abartırsanız kilo alabilirsiniz. Bayramda kilo almamak için dengeli beslenmek, porsiyon miktarına dikkat etmek, hareket etmek ve su içmek en doğru yol olacaktır.

En Çok Özlenen Öğün “Kahvaltı”

Birçok aile bireyinin bir araya geldiği bayram kahvaltıları, ramazan ayı boyunca en çok özlediğimiz öğündür. Gün içerisinde ziyaretlerinizde yenilecekleri düşünürsek kahvaltı öğününü daha hafif geçirmelisiniz. Kahvaltı öğününde hamur işleri, kızartmalar, şekerli besinler tüketmek yerine bunu gün içerisine yayabilirsiniz. Bunlar yerine sofranızda haşlanmış yumurta, peynir, domates salatalık ve tam buğday ekmeği bulundurmak daha doğru bir seçim olacaktır.

Tatlı Tüketimine Dikkat

Genel olarak bayramlarda, çok miktarda tatlı ve çikolata tüketilir.  Bu özel günlerde şeker ve şekerli besin alımına sınırlandırma getirilmelidir. Örneğin, şerbetli tatlılar yerine havaların sıcaklığını da göz önünde bulundurursak sütlü tatlılar, meyve salataları veya dondurma tercih edilmelidir. Misafirlerinize, şeker ve çikolata servis etmek yerine vitamin ve mineral bakımından zengin olan kuru kayısı, kuru incir veya hurma ikram edebilirsiniz.

Su İçmeyi Unutmayın

Ramazan sonrasında kaybedilen vücut sıvısını yerine koymak için sıvı alımı önemsenmelidir. Bayram ziyaretleri sırasında artan çay ve kahve tüketimi su alımınızı sınırlandırabilir. Bu nedenle 2,5 litre sıvı tüketmeli, şekersiz komposto, maden suyu, ayran gibi içeceklerle sıvı alımı desteklenmelidir.

Hayır Demeyi Öğrenin

Gittiğiniz her yerde yemek zorunda değilsiniz. Karşınızdaki kırmadan reddebilirsiniz. Eğer ısrarcılarsa “midem rahatsız” veya “daha sonra yemek için bir parça alabilirim” demek gün içerisinde boş kalori almanızı engeller.

Sporu İhmal Etmeyin

Bayram kaçamaklarınızı dengelemek için spor yapın. Bayram ziyaretlerine giderken araba kullanmak yerine yürümeyi tercih edin veya arabayı uzağa park edin. Asansör kullanmak yerine de merdivenleri kullanmayı tercih edin.