‘Light’ Ürünler Gerçekten Light Mı?

 

Diyet ürünler çoğumuzun tercihi. Zayıflamak ya da ekstra kilo almak istemeyenler üzerinde ‘light’ yazısı gördükleri ürünü alıveriyorlar hemen. Peki ya üstünde light yazan her ürün kilo aldırmayacak diye bir kaide var mıdır? Yoksa bu ürünler tam tersi bizlere kilo aldırabilir mi?

Light ürünlerle ilgili doğru bilinen yanlışları Diyetisyen Nesrin Eriş’e sorduk: “Yapılan en büyük hatalardan birisi üzerinde light yazdığını gördüğümüz bir ürünün her zaman düşük kalorili olduğunu ve daha fazla miktarda tüketebileceğinizi düşünmektir. Mesela meyveli light yoğurtlar, diyet bisküviler, kahvaltılık gevrekler fazla tüketildiğinde kilo vermenizi engelleyebileceği gibi kilo aldırabilir. Aynı şekilde mısır gevrekleri 2 yemek kaşığı bir dilim ekmek kadar enerji içerir ve fazla tüketirseniz elbette kilo vermenizi engeller. Gündelik hayatta fazlasıyla bilinen ve tercih edilen önemli bir grup da light süt ve yoğurtlardır. Bu besinlerin light olarak değerlendirilmesinin sebebi içindeki yağ miktarının azaltılması ve bu yağ oranına göre değerlendirilmesidir. Diğer besin bileşenleri ile ilgili bir azalma olmadan sadece yağı azaltılarak üretilen süt ve yoğurt özellikle, kan yağları yüksek, hipertansiyonu olan, diabetik ve kilo problemi olan bireyler için uygundur. Ancak yine bu süt yağsız diyip fazla miktarda tüketmek alacağınız kalori miktarını artıracağından kullanım amacınıza hitap etmez. “

Diyabetik bir birey için yapay tatlandırıcı kesinlikle bir zorunluluk olmadığından da söz eden Eriş: “Besin ihtiyaçları bakımından bir gerekliliği yoktur. Çay ve kahvede tatlı tadı aramayan bir bireyin kontrollü tatlı tüketimi sağlanarak yapay tatlandırıcı kullanmadan da tatlı isteği çok rahat karşılanabilir. Ayrıca piyasadaki yapay tatlandırıcı içeren bisküviler, reçeller, çikolatalar kalori değerleri düşürülmüş değildir, sadece içerdikleri şekerin kan şeker seviyesi üzerine olumlu etkileri vardır. Yani kilo verme amaçlı olarak diyabetik tatlıların kullanılması kilo verme programlarında başarısızlığa neden olacaktır.” diye belirtmektedir.