Bu Diyette Herşey Serbest!

güzel yiyecekler

Evet, yanlış okumadınız! Dünyanın en başarılı diyet seçeneklerinden biri kendileri; Weight Watchers. Bir ara altın çağını yaşadı, hatta US News&World Report tarafından ‘en iyi kilo kaybettiren diyet’ seçildi. Sonra bir dönem ses çıkmadı ondan, bu ara ise yine pek gözde! Weight Watchers’ı daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Puan Yöntemi

Özet olarak tüm gıdaların değerlerini ‘puan’ yöntemiyle belirleyen bir diyet yöntemi olan Weight Watchers, besinlerin gıda değerlerini içerdikleri karbonhidrat, yağ, protein, lif, kalori ve vücudunuzun onu yakarken nasıl zorlandığı gibi dinamikler üzerinden belirleyerek size yardımcı oluyor. Basit görünse de bize sorarsanız oldukça dikkat gerektiren, düşündürücü bir diyet. Bir örnekle açıklayalım: Bir tarafta 240 kalorilik bir ince dilim pasta, diğer tarafta ise yine 240 kalorilik paskalya çöreği arasında seçim yapmak üzeresiniz. Weight Watchers işte bu esnada size bu iki seçenekten hangisini seçmenin sizin için daha doğru olacağını saptıyor.

İşin güzel yanı, bu diyette istediğiniz her şeyi puanlarınıza sadık kalarak tüketmeniz mümkün. Tabii bu puanlar yaşınıza, ağırlığınıza, boyunuza ve cinsiyetinize bağlı olarak değişmekte. Mantık olarak size çok da sık olmayan aralıklarla, küçük boyutlarda olmak koşuluyla hemen her gıdayı yemenizi öğütlüyor. Üstelik sebze ve meyvelerin puan değeri 0!

Nasıl İşliyor?

Weight Watchers’ın puan hesaplama kriterleri ise biraz farklı. Şöyle ki; bu diyet her bir yiyeceğin tek bir porsiyonu için enerji, yağ ve lif içeriğine göre bir puan sistemi geliştirmiş. Dolayısıyla yiyeceğin içeriğindeki posa değeri arttıkça puan azalıyor, enerji ve yağ değeri arttıkça ise artıyor. Zayıflamak için kendi vücut kitle indeksiniz uyarınca belli bir puanın altında kalmayı amaçlıyorsunuz.

Weight Watchers diyet planı, günlük olarak ortalama 1450 kalori civarında enerji içerimekte. Bu enerjinin yüzde 56’sı karbonhidratlardan, yüzde 20’si proteinlerden ve yüzde 24’ü yağlardan geliyor. Uzmanlarca sağlıklı bir beslenme düzeninde karbonhidratlardan gelen enerji oranı yüzde 55-60, yağlardan gelen enerji oranı yüzde 30’un altında ve proteinlerden gelen enerji oranı ise yüzde 10-15 civarında olmalı. Bu diyette ise karbonhidrat ve yağ alımı önerilen düzeylerde iken, protein alımı önerilen düzeyin biraz üzerinde seyrediyor. Bizden hatırlatması.