Dengeli İftar ve Sahur Menüsü Nasıl Olmalı?

Ramazan ayı, kilo vermek isteyen kişiler için doğru besinler tercih edildiğinde avantaja çevrilebilir. Doğru ve dengeli planlanan iftar ve sahur menüleri ile yaza daha zayıf girebilir, yeterli ve dengeli beslenerek oruç süresince kendinizi daha tok ve zinde hissedebilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gerekenleri siz değerli bigoody okurları için kaleme aldım. Mutlu bir hafta dilerim.

Yeterli Protein Tüketin

Protein içeriği yüksek olan gıdalar midenin boşalma süresini geciktirir. Bu anlamda en iyi ve en kaliteli protein kaynağı yumurtadır. Sahurda, kahvaltı şeklinde bir öğün tercih edilebilir. Süt, yumurta, yoğurt, peynir gibi protein içeren besinleri bu öğünde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Posalı Besinleri Tercih Edin

Özellikle sahur öğününde yağda yapılan kavurmalar, kızartmalar ve hamur işleri tüketmek lif ve posa içeriği yüksek besinler tercih edilmelidir. Sebzeler, meyveler, tam buğday ekmeği gibi posa içeriği yüksek besinler iftarda tercih edilebilir. Ayrıca bu besinler sindirim sisteminizi çalıştırarak kabızlık problemlerinizi engeller..

Su ve Bitki Çayını İhmal Etmeyin

Ramazan ayında yeterince sıvı tüketmeliyiz. Bu nedenle iftar ve sahur arasında 2 Litre sıvı tüketilmeye çalışılmalıdır. Yeterli sıvı alabilmek için şekersiz komposto, soğuk çay, bitki çayı, süt, ayran gibi sıvılara diyetimizde yer vermeliyiz. Ayrıca soda tüketimi elektrolit dengesi için de yararlı olacaktır.

İftarı İkiye Bölün

Bütün gün yaşanılan açlık nedeniyle iftarda birkaç çeşit yemeği hızlı bir şekilde tüketmek mide problemleri yaşamanıza neden olabilir. Doğru bir iftar öğünü, su ve hurma ile oruç açılır ve 1 kase çorba ile devam edilir. 10-15 dk ara verdikten sonra ana yemeğe geçilmelidir. Bu öğün için, haşlama veya fırında pişirilmiş et, tavuk veya balık yemekleri ile zeytinyağlı sebze yemekleri veya etli sebze yemekleri ve yanında salata, yoğurt ve 1-2 dilim ekmekten oluşan menüler idealdir. İftardan sahura kadar olan sürede yatış süresine göre bir ara öğün eklenebilir. Bu öğünde yine sindirimi rahatlatacak probiyotik içeriği yüksek olan kefir yanında tuzsuz badem veya ceviz tercih edilebilir.