Diyette Olduğunuzu Fark Etmeden Kilo Verin!

Sevgili Bigoody Kadınları, diyet yapmaya başlamak sizi korkutuyorsa, diyet listelerini görünce yeme isteğiniz tetikleniyorsa ya da 3 gün diyet listenizi yapıp sonra bırakıyorsanız bu hafta size birkaç önerim olacak…

Bazı kişiler bir beslenme programını uygulamakta zorlanırlar, kendilerini kısıtlanmış hissederler ve bu programı sürdüremezler. Peki bu durumda nasıl davranmalıyız?

Diyet yaptığınızı fark etmeden kilo vermenizi sağlayacak birkaç püf noktası…

Besin tüketim kaydı tutun

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki hiç diyet yapmasanız bile yediklerinizi kaydettiğinizde, kaydetmediğiniz haftalara göre  % 20 daha fazla kilo kaybı yaşarsınız. Besin tüketim kaydı tutmak oto kontrolünüzü artırır. Gereksiz kaçamak yapmanızı engeller. Beslenmenize olan farkındalığınızı artırır.

Bir öğününüzü sabitleyin

Uzun diyet listelerini uygulamakta zorlanıyorsanız sadece bir öğününüzü (öğlen veya akşam) sabit bir öğüne dönüştürün. Örneğin “1 kase çorba ve yanında salata” tüketin diğer öğünler her zaman beslendiğiniz gibi beslenin. Bir öğünde kalori kısıtlaması yaparak günlük enerji alımınızı kısıtlamış olursunuz. Böylece uzun vadede kilo vermeye başlarsınız.

Paketli gıdaları hayatınızdan çıkartın

1 paket çikolatalı gofret yaklaşık 250- 300 kalori almanızı sağlar. Neredeyse bir öğlen yemeğinin kalorisine yakındır. Hayatınızdan sadece paketli gıdaları çıkartarak kalori kısıtlaması yapmış olursunuz.

Basit şeker kaynaklarınızı tespit edin

Sofra şekerini nerelerde kullanıyorsunuz? Çay, kahve, kahvenizin yanındaki çikolata, çekmecenizde duran bisküviler, yemek sonrası aldığınız tatlı, arkadaşınızın ikram ettiği kurabiye…. Tüm bunları hayatınızdan çıkardığınızda bile kilo vermeye başladığınızı göreceksiniz.

Hayatınıza “20 dakika” hareket ekleyin

Yapılan çalışmalar gün içinde hareketli olmanın önemini göstermektedir. Günlük hareketinize ilave olarak günde 20 dk yapabileceğiniz egzersizler planlayın. Örneğin öğle arası yemekten önce dışarıda yürüyüş yapın veya ofiste her saat başı 5 dk ofis içinde yürüyün ya da eve gittiğinizde 20 dakikalık egzersiz videosu izleyin ve uygulayın.

Kural koyun

Sizi çok zorlamayacağını düşündüğünüz bazı kurallar koyun ve onlara sadık kalın. Örneğin; “bu hafta sadece 1 kez tatlı yiyeceğim” veya “sadece 2 gün pilav tüketeceğim”  veya “ otobüsten 2 durak erken inip yürüyeceğim” gibi… Kendinize verdiğiniz sözü tutmak hem sizi disipline edecek hem de özgüveninizi artıracaktır.

Bu önerilerden her hafta birini hayatınıza sokun. Adım adım yaşadığınız değişim kendinizi diyette hissettirmeyecek ve hafiflediğinizi göreceksiniz.