Erkekler Müjde! Bu Test ile Utanmaya Son!

 

Erkekler müjde! Artık sperm testi için utana sıkıla laboratuvara gitmenize gerek kalmayacak. Cep telefonuna ekleyeceğiniz bir aksesuar sayesinde tıpkı eczanede satılan gebelik testi gibi kolay şekilde sperm testi yapabileceksiniz…

Dünya çapında yaklaşık 45 milyon çift kısırlık sorunu yaşıyor ve bunların yüzde 40’ını erkek kısırlığı oluşturuyor. Amerikalı bilim adamları, erkekler için son derece stresli bir test olan sperm testini daha basit bir hale getirmek için akıllı telefonla erkek doğurganlığını ölçebilen bir sistem geliştirdi. Yakın zamanda laboratuvara gitmeden sperm kalitesini birkaç tıklama ile test etmek mümkün olabilecek. Uzmanlar ise, bu testlerin hastaları ve doktorları yanlış yönlendirip tedaviyi geciktirme olasılığına karşı şimdilik temkinli yaklaşmanın daha doğru olacağı görüşünde.

GEBELİK TESTİNDEN YOLA ÇIKILARAK GELİŞTİRİLDİ 

Science Translational Medicine’da yayınlanan çalışmanın sonucunda, bu cihazın 350 denek üzerinde yüzde 95 güvenilirlikle sonuç verdiği ve prototip aşamasında olduğu bildirildi. Bu yöntem, eczanelerde satılan basit gebelik testlerinden yola çıkılarak geliştirildi. Akıllı telefona adapte edilecek bir aksesuarın içindeki mikroçip yardımıyla içine konacak sperm örneği özel bir yazılım sistemiyle analiz edilebilecek. Sistem, sperm sayısı ve hareketliliğini analiz etmek için spermlerin videosunu beş saniye içerisinde kaydedecek. Yapılan analizlerin, Dünya Sağlık Örgütü’nün sperm kalitesi kriterlerine uygun sonuç verdiği de bildirildi.

TEKNOLOJİK AÇIDAN ÇOK BÜYÜK BİR BAŞARI

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, “Bu tarz yeni nesil teknolojik testlere güvenebilir miyiz?” sorusunu şöyle yanıtlıyor: “Gelişen teknoloji kişilerin kendi kendilerine birçok şeyi yapabilmelerine imkan sağlıyor. Gelinen noktada laboratuvar testlerinin belirli kriterlerinin kurallar çerçevesinde cep telefonu gibi herkesin sahip olduğu bir cihaza kadar indirgenebilmesi teknolojik açıdan çok büyük bir başarı. Yapılan testlerde güvenilirlik derecesinin yüksek bulunması da zaman içerisinde yapılacak iyileştirmeler ile daha uygun hale gelecektir. Fakat bu sonuçları bir hekimin yorumlaması, tedavinin planlamasında önemli rol oynar.”

 

*Değerli bilgileri için Op. Dr. Seval Taşdemir’e teşekkürlerimizle.