Goji Diyeti ile Zayıflayın!

Gün geçmiyor ki yeni bir diyet biçimi, içeriği ya da ürünü gelişmesin sevgili Bigoody Kadınları… Bu kez konumuz son dönemin mucize diyet ürünlerinden Goji. Nedir, ne değildir? Nasıl tüketilir? Gerçekten yağ emici midir? Sizler için araştırdık…

Goji berry en basit tanımıyla Tibet, Nepal ve Himalaya bölgesinde yetişen bir meyvedir. Kurt üzümü olarak da adlandırılan goji berry, tatlı-ekşi, vişneye benzer tatta, kuru üzüm görüntüsündedir. Tazeyken rengi parlak kırmızıdır. Yüksek miktarda beta-karoten, C vitamini, demir, kalsiyum, protein, 18 amino asit b1, b6 ve b2 vitamini, fosfor, selenyum, bakır ve çinko gibi birbirinden değerli vitamin ve minerali içeriğinde bulundurur.

Goji Berry ile kilo vermek

Goji-berry kilo verdirir mi? Evet! Mantık çok basit sevgili Bigoody Kadınları; yediğimiz besinler enerjiye ya da yağa dönüşmek durumundadır. Enerjiye dönüştüklerinde sorun yoktur. Ancak yağa dönüştüklerinde kilo haznemize yeni rakamlar yazılır. Tüketimi sonrası hızla enerjiye dönüşen goji-berry de işte bu temel yapısı nedeniyle kilo verdirmeye yardımcıdır.

Düşük glisemik indekse sahip olan goji-berry açlığı açlığı hızlıca ortadan kaldırırken daha fazla yiyecek –özellikle de talı yeme- isteğini azaltır. Yüzde yirmi biri liften oluşan bir gıda olan goji-berry bu yapısıyla uzun süre tokluk hissi yaratarak yeme isteğini azaltır. Ek olarak içeriğindeki ‘kromium’ maddesi ile kan şekerinin kontrol edilmesine de yardımcıdır.

Goji-berry diyeti

Tüm güzel ve etkili şeyler gibi goji-berry de oldukça az bulunur ve çok pahalıdır. Ülkemizde taze yeme şansını çok da sık bulamadığımız bu meyveyi diyet yaparken kuru meyve ya da meyve çayı formunda tüketebiliriz. Tabii ki çay formuyla tüketildiğinde lif ya da protein sağlamaktan çok uzaktır. Ama vitamin ve mineral açısından her şekliyle faydalıdır. Gerçek bir etki için taze tüketilmesi önerilen goji-berry kuru meyve şeklinde günde bir avuç içi kadar tüketilebilir. Toz formları yoğurtla karıştırılıp denenebilir.

Görüldüğü üzere oldukça etkili bir zayıflama biçimi sunan goji-berry sadece zayıflamada değil, sağlık ve zindelik için de tüketilmelidir. Unutmadan söyleyelim; goji-berry kanserle savaşan meyvelerden de biridir…