Karaciğer Sağlığı Ve Beslenme

Merhaba sevgili Bigoody okurları… Bu hafta karaciğer beslenme ilişkisine değineceğim. Karaciğer, besinlerle birlikte alınan vitamin ve minerallerin emilimini ve toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını  sağlayan organımızdır. Sağlıksız beslenme koşulları, aşırı yağlı ve şekerli beslenmek ve aşırı alkol tüketimi karaciğer sağlığını olumsuz yönde etkiler, başta karaciğer yağlanması olmak üzere birçok hastalığa neden olur.

Karaciğer sağlığında ilk adım tüketilen gıdaların dikkatle seçildiği dengeli bir beslenme programı olmalıdır. Karaciğer yağlanmasından uzak durmanın en iyi yolu ise karın bölgesi yağlardan kurtulmaktır.

Karaciğerin yenilenmesi ve korunmasında etkili olan besinler;

Sağlıklı Yağlar

Karaciğer sağlığını korumak için yemeklerde katı yağ yerine bitkisel yağlar tercih edilmelidir.
Yüksek miktarda doymuş yağ içeren besinler kullanılmamalıdır. Pişirme yöntemi olarak yağda yapılan kavurmalar ve kızartmalardan kaçınılmalı; buharda pişirme, az yağda soteleme veya haşlama gibi sağlıklı yöntemler seçilmelidir.

Enginar

Enginarın en büyük özelliği, karaciğeri temizlemesinin yanı sıra safranın kolay akışını sağlamasıdır. İçeriğindeki birçok vitamin ve minerallere ek olarak enginarda bulunan ‘silymarin’ adlı madde karaciğeri kimyasallara karşı korur. Ayrıca antikarsinojenik ve kolestrol düşürücü özelliği vardır.

Pancar

Kırmızı pancar yüksek miktardapolifenol ve flavonoid içerir. Bu özelliğinden dolayı karaciğer hastalıkları, kanser  ve kalp – damar hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Sarımsak

Sarımsağın antibakteriyel, antiparazitik, ve antioksidan özellikleri bulunup; inme, kanser, immun rahatsızlıklar, arteriosklerosis, katarakt ve ağız patojenlerinin neden olduğu hastalıklara karşı etkili olduğu ve kolesterol seviyesini düşürdüğü belirtilmektedir.

Su

Karaciğeri temizlemenin en iyi yollarından biri günde 8-10 bardak su içmektir. Bu ayrıca böbreklerin temizlenmesine ve kilo vermeye de yardımcı olur.

Yeşil Çay

Yapılan araştırmalarda yeşil çayın antioksidan, antiinflamatuar, antikanserojenik, hipolipidemik  ve antidiyabetik etkilere sahip olduğu belirtilmiştir. Bu etkiler yeşil çayın bileşiminde bulunan kateşinlerden kaynaklanmaktadır. Ayrıca hipolipidemik etkisi sayesinde vücuttaki yağ miktarını azaltmaktadır.