MAGNEZYUMUNUZ GELDİYSE…

magnezyum kaynağı meyveler

Magnezyum deyip geçmeyin bayanlar baylar! Eksikliği durumunda yaşayacaklarınızı bilseniz hiç de küçümsemezdiniz bu değerli minerali. Vücutta meydana gelen kimyasal aktivitelerin odağındaki magnezyum günde en az 400 mg alınmalı. Aksi durumda depresyondan baş ağrısına, böbrekte taş oluşumundan ani kramplara pek çok soruna neden olabiliyor kendileri. Tamam, kabul. En az 400 mg bizim için tamamdır. Peki nasıl yani nereden edinmeli bu minerali? İşte magnezyum içeren gıdaların listesi…

MUZ

Herkes muzu içerdiği potasyumla tanır. Ancak muz aslında gerçek bir magnezyum kaynağı. Öyle ki, bir büyük muz günlük ihtiyacın %9’u olan 37 mg magnezyum içeriyor.

AVOKADO

Ortalama büyüklükte bir avokado günlük ihtiyacınızın %15’ine denk gelen 58 mg magnezyum içeriyor. Doyurucu bir besin olan avokado aynı zamanda yüksek oranda lif de içeriyor.

BITTER ÇİKOLATA

En azdanın %70 oranından kakao içeren bitter çikolata, 28 gramında 64 mg magnezyuma sahip. Bu da günlük magnezyum ihtiyacınızın %16’sına denk geliyor. Bitter ayrıca antioksidan etkisiyle de dikkat çekici.

KABUKLU YEMİŞLER

Ceviz, badem, kaju gibi sert kabuklu yemişlerin 28 gramında günlük magnezyum ihtiyacınızın %20’si olan 82 mg magnezyum bulunuyor. Yemişlerin ayrıca kolestrolü düşürdüğü gerçeğini de hatırlatalım…

TAM TAHILLILAR

Buğday, arpa, yulaf ve kinoa gibi tam tahıl içeren besinler yüksek magnezyum oranlarıyla da dikkat çekiyorlar.  Sadece 38 gram karabuğdayda 65 mg magnezyum bulunuyor ki bu da günlük magnezyum ihtiyacınızın %16’sına denk geliyor.

YAPRAKLI YEŞİLLİKLER

Turp, lahana, ıspanak, hardal otu gibi bitkilerin yeşilliklerinde bulunan magnezyum dikkat çekici oranda desek yeridir. Örneğin 100 gram pişmiş ıspanak günlük ihtiyacın %39’u oranında yani 157 mg civarında magnezyum içeriyor.