Migreni Tetikleyen Besinler

Merhaba sevgili Bigoody okurları… Bu hafta pek çok kadının başlıca dertlerinden biri olan migrene değineceğim. Migren, çoğunlukla ataklar halinde gelişip şiddetli baş ağrısına neden olan nörolojik bir hastalıktır. Araştırmalara göre beden kitle indeksi (boya göre kilo oranı) normalin üzerinde olan insanlarda migren ataklarının daha sık görülmektedir. Bu oran kadınlarda %10 daha fazladır.

Migreni tetikleyen başlıca faktörler; beslenme tarzı, stres, hormonal değişiklikler, uyku düzeni, hava değişimleri ve kişisel bazı alışkanlıklardır. Burada migreni tetikleyen faktörleri bilmek önemlidir.

Migren ataklarını tetikleyen besinler

Peynir ( olgunlaşmış)

Alkollü içecekler ( bira, şarap, viski, şampanya)

Sakatatlar (karaciğer, beyin, böbrek, işkembe)

Sucuk, salam, sosis, pastırma gibi şarküteri ürünleri

Konserve besinler

Kafeinli İçecekler (çay, kahve, asitli içecekler)

Yağlı ve baharatlı yiyecekler

Çikolata ve kakao

Muz

Maya

Turunçgiller

Eğer migreninizin beslenme kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız, krizlerin hangi yiyeceklerden kaynaklandığını anlamak için bir yemek günlüğü tutabilirsiniz. Yukarıda yazdığım besinlerin sınırlandırılması, migrenin sıklığını ve şiddetini azaltmaya başlamak için iyi bir yoldur.  Sürekli aç kalmak ve kan şekerinin düşüş gösterdiği durumlarda migren daha fazla tetiklenir. Bu nedenle öğün atlamamaya özen gösterilmesi gerekir.  Günlük  2.5 litre su tüketimi önemlidir.  Aktif olarak hareket etmek ve egzersiz yapmak özellikle de açık havada yürüyüş yapmak migren ağrılarının kontrolünde önemlidir.