Ramazan’da Nasıl Beslenmeli?

Toplum olarak hayatımızda önemli bir yer tutan Ramazan ayı geldi. Bu ayda normal beslenme alışkanlıklarımızın dışına çıkıyoruz ve yaklaşık 17 saat kadar oruç tutuyoruz. Oruç sırasında baş ağrısı, hazımsızlık, sindirim sorunları gibi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Bu şikayetleri azaltmak için, dengeli bir diyet sürdürülmeli, doğru besin tercihleri yapılmalı ve uygun porsiyonlar seçilmelidir.

Ramazan ayı boyunca dikkat edilmesi gereken noktalar;

Sahura mutlaka kalkın. Ramazan ayında yapılan hatalardan biri gece yatmadan önce yemek yemek  veya sahura kalkıp sadece su içmektir. Bu açlık süresini uzatmaktadır ve uzun süren açlıklarda sağlık problemleri yaşanmaktadır.

Su tüketimine dikkat edin. Vücudun elektrolit dengesini korumak ve dehidratasyonu önlemek için 8-10 bardak su içilmelidir. Sıvı tüketiminizi arttırmak için şekersiz kompostolar veya şekersiz ev yapımı limonata tüketebilirsiniz.

Posalı alımı ihmal etmeyin. Posalı besinler oruç süresince kabızlığı önlemeye yardımcı olur ve yavaş sindirildiği için uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Yağlı ve kızartılmış besinlerden uzak durun. Bu ayda özellikle kızartılmış besinlerden ve ağır şerbetli tatlılardan uzak durulmalıdır. Bu tür besinler oruç süresince susamayı arttırmaktadır.

Yavaş yiyin ve iyi çiğneyin. Sindirimi kolaylaştırmak için yemek yerken acele edilmemeli, yemekler yavaş yenmeli, uygun biçimde çiğnenmelidir.

Örnek Menü

Sahur                                                                               

yumurta

Peynir

Zeytin

Domates, Salatalık,Yeşillik

Tam buğday ekmeği

İftar

Hurma

Çorba

Sebze yemeği/ Etli sebze yemeği / Izgara veya fırında et / Balık

Ayran veya yoğurt , Salata