Sağlıklı Beslenmenin Sırrı Doğru Alışveriş

Market alışverişi yaparken bazen ihtiyaçlarımız dışında olan gıdalara yönelebiliyoruz.  Bunun en önemli nedenleri arasında alışverişe aç karna gitmek yer alıyor. Tabi burada marketlerin pazarlama stratejilerine aldanmamak da önemli. Doğru bir alışveriş için nelere dikkat etmeliyiz hep birlikte inceleyelim.

Aç Karna Alışverişe Çıkmayın

Tüketiciyi satın alma sırasında en çok etkileyen etmenler gıdanın kokusu, görüntüsü ve tadı gibi duyusal etmenlerdir. Bunun yanına açlık da eklenince alışveriş yaparken eliniz, almayı düşünmediğiniz birçok ürüne gidebilir. Normalde tercih etmeyeceğiniz ürünlerin renkli ambalajları bile size ilgi çekici gelebilir. Yapılan araştırmalar sonucunda alışverişe aç karınla giden kişilerin,  tok karnına alışveriş yapanlara göre daha yüksek kalorili gıdalar satın alma eğiliminde oldukları izlenmiştir. Bu nedenle alışverişe mümkünse tok karna çıkılmalıdır.

Liste Yapın

Eğer liste yapıp alışverişe giderseniz gerçekten ihtiyacınız olan ürünleri alırsınız. Ne alacağınızı bilmek, reyonlarda fazla vakit kaybetmemenizi ve sizi kışkırtacak ürünlerden uzak durmanızı sağlayacaktır. Unutmayın, elinizin altında doğru gıdaların bulunması,  beslenmenizdeki kaçamakları engellemeniz için kolaylık sağlar. Besinleri fazla alıp stok yapmamaya da özen gösterin.

Etiket Okuyun

Tüketilen gıdanın üretim tarihi, son kullanma tarihi, raf ömrü gibi değerlerin yanında içerdiği yağ ve şeker miktarı da oldukça önemlidir.  Etiketleri incelemek sadece kilo almamak için değil gıdanın hangi katkı maddelerini içerip içermediğini de öğrenmenizi sağlayacaktır. Ayrıca ürün içeriklerini okuyarak, alerjiniz olan bir maddenin o gıdada bulunup bulunmadığını da anlayabilirsiniz. Burada, glikoz, fruktoz, monosodyum glutamat gibi yüksek tuz ve şeker içeriği olan gıdaları mümkün olduğunca tercih etmemekte yarar var.

Donmuş Gıdalar

Alışverişte bir diğer önemli konu da dondurulmuş gıdaların seçimi ile ilgili. Buzdolabında +4 C veya -18 C de satılan ürünlerin soğuk zincir halkaları korunmalıdır. Bu ürünleri alışveriş sepetinize en son ekleyiniz ve en kısa sürede dolabınıza yerleştiriniz. Marketlerde satılan donuk gıda taşıma çantaları size yardımcı olabilir. Eğer markette bu gıdalar oda sıcaklığında satılıyorsa kesinlikle almayınız.